Mnozí k němu mají nedůvěru, jiní na něj nedají dopustit. Jak je to s aplikací a účinky pomyslného elixíru mládí doopravdy? Vše objasňuje korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.


Paní doktorko, jak botulotoxin v těle funguje?


Látka dočasně přeruší nervové spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Sval tedy najednou nedostává signál ke smrštění a relaxuje. Účinek botulotoxinu trvá, dokud nedojde k obnově nervosvalového spojení. Látka se aplikuje v malých dávkách jemnými jehličkami přímo do svalů, které pohybem vrásky vytvářejí.Jak dlouho ošetření trvá a na co se připravit bezprostředně po něm?


Aplikace botulotoxinu trvá jen pár minut, cítíte při ní jen nepatrné píchnutí. Po ošetření se nesmíte alespoň čtyři hodiny předklánět a lehat si, aby látka zůstala v místě aplikace.Je aplikace botulotoxinu něčím nebezpečná?


Ošetření nebezpečné není, protože látka působí jen tam, kam ji lékař aplikuje. K ovlivnění mimiky ovšem stačí jen malé množství, proto je důležité vybrat si k tomu zkušeného dermatologa, který s tím má bohaté zkušenosti. Po ošetření by tvář měla vypadat přirozeně!Jak často lze tuto metodu omlazení podstoupit?


Mám zkušenosti, že pokud se látka aplikuje vždy po 5-6 měsících, tvorba mimických vrásek se tím výrazně omezí. Je to dáno i tím, že se díky botulotoxinu mračit vlastně odnaučujeme. Látka pomáhá řešit vrásky a slouží jako jejich prevence zejména v oblasti kolem očí, nad kořenem nosu a na čele. Ošetření botulotoxinem na klinice často kombinujeme s výplněmi kyselinou hyaluronovou – látkou tělu vlastní, která má rovněž skvělý omlazující efekt.Pro koho není takové ošetření vhodné?


Botulotoxin neaplikujeme těhotným a kojícím ženám nebo lidem trpícím vzácnými neurologickými nemocemi na nervosvalové ploténce – tam látka pracuje. Aplikace pak není možná do místa, kde probíhá zánět.
  5:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:28