K vyhlazování vrásek se používá už více než dvacet let. Je účinný, bezpečný, dostupný téměř každému. Existuje vůbec nějaký důvod, proč si ho nedopřát?

Současný svět upřednostňuje mládí a žádný prostředek k jeho dosažení není dost exotický. Kdo by ještě před pár desítkami let řekl, že se budeme zbavovat vrásek za pomoci smrtelného jedu? Právě takovým jedem je botulotoxin typu A – kosmetická forma toxinu produkovaného bakterií Clostridium botulinum. Zkráceně botox. Jediný gram této látky by dokázal zabít tisíce lidí, přesto se už několik desetiletí úspěšně používá v medicíně a od roku 1992 i v kosmetice.Kouzlo na špičce jehly


Princip je jednoduchý. Minimální množství jedu vpíchnuté pod kůži přeruší nervosvalové spojení a způsobí, že se sval přestane stahovat. Účinky botulotoxinu objevili oční lékaři už v sedmdesátých letech a o pár let později ho začali používat k léčbě optických svalových potíží, zejména šilhavosti. Následně s botoxem začali pracovat neurologové. V okamžiku, kdy tato látka vstoupila do kosmetického průmyslu, už tedy byla velmi dobře prozkoumána i vyzkoušena. Injekce do správně zvoleného místa omezí činnost mimických svalů a důsledkem je vyhlazení mimických vrásek, které trvá několik měsíců.


Výzkumy neustále pokračují a botoxem se dnes řeší třeba i nadměrné pocení nebo migréna vyvolaná křečemi šíjových svalů. Největšího úspěchu však tzv. klobásový jed dosahuje právě v kosmetice. Na to, jak výrazného účinku dosahuje, je jeho aplikace překvapivě jednoduchá. Pro vpichy tenoučkých jehel není nutné použít ani lokální anestezii, není nutná žádná rekonvalescence ani speciální režim. Na botox si můžete skočit během polední pauzy a nejhorší, co vás může potkat, je zarudnutí místa vpichu. Zní to až podezřele krásně?


  9:25,  aktualizováno  31. března 2019 13:21