Antiperspiranty a deodoranty používáte každý den, ale jste si jistá, že o nich víte vše potřebné?

Jaký je vlastně rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?


Deodorant pocení nezabraňuje. I přesto, že může pot lehce pohlcovat, zbavuje vás hlavně nepříjemného odéru – buď bakterie způsobující zápach rovnou zabíjí, nebo jejich pach prostě překryje vůní. Pouze antiperspirant umí pocení zastavit. Jeho aktivní složky dočasně zablokují potní žlázy a krupičkám potu zabrání, aby vystoupily na povrch kůže.

Proč je triko, které jsem měla v práci na sobě, cítit víc než propocený top z posilovny?


Klasický pot, který si vyrobíte třeba při spinningu, se z 99 % skládá z vody – zbytek tvoří rozpuštěné soli a aminokyseliny. Z těla ho vypumpovávají takzvané ekrinní žlázy, které jsou rozprostřeny po celém povrchu kůže. Pot, který se vám line z podpaží, způsobují apokrinní žlázy, které najdete přesně na tomhle místě, a jejich pohonem je adrenalin. Tenhle druh potu tvoří z 80 % voda a zbytek je umíchán z lipidů a bílkovin, které jsou přímo živnou půdou pro bakterie.

http://gty.im/498378368

A co přírodní deodoranty?


Stejně jako jiné deodoranty, přírodní přípravky vám nezařídí antiperspirační účinky. Nicméně jsou často poskládány z ingrediencí, jako je jedlá soda, rostlinné pudry, esenciální oleje a jíly, které pot pohlcují a snižují počet bakterií, jež zápach spouštějí.

Kdy je ideální používat antiperspirant?


Před spaním. Soli, které uzavírají potní žlázy, se totiž nejlépe vstřebávají, když tělo odpočívá v klidové teplotě. A že si ráno plánujete dopřát sprchu? V pořádku, potní ochranu jen tak nevymyjete.

  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:17