Přehazují si vás doktoři jako horkou bramboru, všude vám předepisují kila léků a nakonec stejně nevyléčí vůbec nic? Vykurýrujte své tělo ostřím jehel!

Blíží se půlnoc a na dvacetiletou barmanku Petru řve hned několik žíznivých hostů. Svými objednávkami se snaží překřičet dunivou taneční hudbu, ale Petra si namísto rychlého mixování koktejlů tiskne pár kostek ledu na čelo a polyká tři tablety ibuprofenu najednou. Hlava jí totiž nesnesitelně třeští a navíc ji sužují bolestivé stahy v podbřišku, ohlašující nástup periody. Když se pak po zavíračce odplazí domů, polyká další prášky, vyhazuje krabičku do koše a zcela vyždímaná padá na postel. Druhý den se celý scénář opakuje. „Když už mi nepomáhalo ani pět ibuprofenů, dala jsem na radu kolegyně a vyzkoušela jsem akupunkturu,“ vysvětluje, jak se vůbec k této metodě dostala. Po několika sezeních se zabodanými jehlami v těle se nadobro zbavila bolestí hlavy i menstruačních potíží. „Navíc se mi zlepšilo trávení a přestala jsem být pořád unavená.“Jehla, nebo Laser?

Západní medicína je nepostradatelná v okamžiku, kdy ležíte po automobilové nehodě v tratolišti krve a jde vám o holý život. Při celkové prevenci však selhává. V poličce se vám sice kupí krabičky s aspirinem, různé vakcíny, antidepresiva, tablety tlumící bolest nebo snižující hmotnost, ale v konečném důsledku si jejich požíváním víc ubližujete, než pomáháte. Stáváte se na nich závislá, ohrožují vám játra a snižují imunitu. Častým užíváním se navíc vytrácí kýžená úleva, což vás nutí neustále zvyšovat dávky. Zásadní nedostatek této metody ale tkví ve skutečnosti, že pouze tlumí následky. Zbaví vás bolesti hlavy, ale neodstraní blok, který vám ji způsobil. Naproti tomu východní medicína přistupuje k vašemu tělu jako k celku a soustředí se právě na odstraňování příčin. Takže zatímco po odeznění účinků jedné tablety si okamžitě musíte vzít druhou, akupunktura vás zbaví neduhů trvaleji a navíc citlivějším způsobem, než je polykání podezřelých chemických preparátů. Alternativní léčebný systém, který vznikl v jihovýchodní Asii, má své kořeny až v prehistorických dobách.


Číňané tehdy dráždili různé části těla špičatými kamennými bodci, aby si ulevili od bolesti. Postupem času byla jehla z kosti nebo z kamene nahrazena kovovou jehlou a v dnešní době se akupunktura provádí i elektrickým proudem, laserovým paprskem, magnetem nebo tlakem prstů. Všechny tyto způsoby využívají systému meridiánů, tedy drah, které vedou povrchem vašeho těla, ale jejich větve končí u vnitřních orgánů. Právě jimi proudí ve vašem těle energie. Akupunktura aktivuje body, které se nacházejí na těchto drahách, a vpichuje do nich jehly. Dnes se takto pracuje s více než třemi stovkami bodů. Na těle jich ale máte přes šest set. „Z hlediska čínské medicíny vás všechna bolestivá místa upozorňují na to, že se některý z ,energetických kanálků’ ucpal. Jehličkou se snažíme obnovit jejich přirozený tok,“ vysvětluje akupunkturistka MUDr. Ludmila Bendová.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:38