Akné je chronické zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje především v období dospívání, ale 15% pacientů má problémy i v dospělosti. První projevy akné se mohou vyskytnout i v pozdějším věku, z důvodu změn hladin hormonů především u žen.

U dospělých je nutné nejprve vyloučit projevy napodobující akné. Projevy mohou vznikat vymačkáváním, nevhodnou kosmetikou, užíváním léků, nemocí nebo například působením slunečního záření. Při výskytu opakujících se aknózních projevů je vhodné celkové vyšetření, včetně hormonálních hladin.

Léčba bývá stejná jako u dospívající mládeže. Používají se přípravky s obsahem retinoidů, benzoylperoxidu případně kyseliny azelaové v kombinaci s antibiotiky. Pokud jsou projevy rozsáhlé, způsobují jizvení, je možná celková léčba antibiotiky, hormonální antikoncepcí nebo retinoidy. Lokální léčba může být také podpořena aplikací chemického peelingu s ovocnými kyselinami nebo dermabrazí.

Akné v těhotenství

Při plánovaném těhotenství je nutné především poučení žen. Většina léků nesmí být během těhotenství užívána, proto je vhodná vždy konzultace s lékařem.

Léčba akné může způsobovat vysušení

U dospělých žen, je větší pravděpodobnost, že kůže může být léčbou více vysušena, než u dospívajících. Všechny léčebné přípravky na akné kůži vysušují, proto je nutná její hydratace. Používání kosmetických krémů je velmi důležité, minimálně 1x denně. Krém by měl být lehký, aby neucpával póry. Zároveň je důležité, aby kůže nebyla promaštěná, ale jen hydratována, proto nejsou doporučovány oleje. Pokud je kůže po použití péče červená, suchá, pálí, nejedná se většinou o alergickou reakci, ale o její podráždění. Během léčby je také doporučeno chránit kůži před působením slunečního záření, aby projevy a jizvy nezpigmentovaly. Kůže je totiž citlivější a mohla by se spálit.

TIP: Pokud je vaše pleť náchylná k tvorbě kožních nedokonalostí, vyzkoušejte pečující řadu Anti-Imperfection od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť. Ta obsahuje micelární vodu pro zmatnění pleti, čistící pleťovou vodu a gel bez alkoholu, hydratační krém 2v1 a nově také čistící masku bez exfoliačních částic. Při pravidelném používání produktů této řady je pleť dokonale vyčištěná, zmatněná, sjednocená a bez nedokonalostí.

Externí obrázek

Vyhlazení jizviček po akné je možné laserovým ošetřením nebo aplikací kyseliny hyaluronové, záleží na typu jizev. Je však důležité pamatovat na to, že laserové zákroky frakčním a erbiovým laserem by neměly být prováděny, pokud jsou přítomny zánětlivé projevy.

  12:07
Témata: Akné, léčba, hormon