Domácí péče

O problematickou pleť se starejte důkladně, ale s rozumem. Například pleťové vody s alkoholem sice dobře desinfikují, ale vysušují a následovat může reakce v podobě ještě větší produkce mazu. Po třicítce se navíc objevují první vrásky a agresivní kosmetika je jen prohloubí. Na druhé straně se vyhněte hutným mastným krémům, které mohou ucpávat póry. Ideální je hypoalergenní micelární voda a hydratační péče.


Při ošetřování dbejte na hygienu. Nesahejte si na tvář neumytýma rukama, pupínky před vymačkáváním i po něm desinfikujte. Místo nehtů je vhodné použít speciální kovové očko, které nepoškodí okolní tkáň a nezadělá vám na jizvy. Do koupelny si připravte papírové kapesníčky a používejte je k otírání tváře místo ručníku, na němž se drží bakterie.


Životní styl léčí

Jako většina kožních chorob, má i akné často psychosomatický původ. Nepřítelem číslo jedna je stres. Každá z nás dobře zná situaci, kdy se blíží důležitá schůzka nebo rande, a zrovna v ten den nám jako na potvoru vyrazí v obličeji bolák. Stresu se vyhnete jen těžko, můžete si ale udělat čas na duševní hygienu v podobě sportu, vycházky v přírodě nebo kulturního zážitku. Důležitý je rovněž dostatek spánku.Naučte se o pleť pečovat i zevnitř. Sebelepší kosmetika je k ničemu, pokud se budete živit hranolkami, čokoládou a chemickými limonádami. Přiměřeně zdravý jídelníček se na stavu vaší kůže určitě odrazí. Sluníčko, i to umělé, většinou dělá aknózní pokožce dobře, už proto, že vysušuje. Ale všeho s mírou! Přehnané slunění například u moře vám může způsobit pigmentové skvrny a po návratu do domácího podnebí se dočkáte ještě horších projevů zánětu.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:23