Pubertu máte dávno za sebou, vašemu obličeji to ale očividně nikdo neřekl. Stále musíte řešit pupínky a lesknoucí se pleť. A aby toho nebylo málo, přidávají se první vrásky...

Příčinou ‚dospěláckého‘ akné jsou ve většině případů hormony. Možná jste zaznamenala, že výsev boláčků je nejvýraznější v době menstruace, k dalším citlivým momentům patří těhotenství nebo období po vysazení antikoncepce. Za zvýšenou tvorbou kožního mazu stojí mužský hormon testosteron, který se v malém množství nachází i v ženském organismu. Přebytek mazu ucpává póry, navíc je ‚potravou‘ pro bakterie zodpovědné za kožní záněty. Svědomitou domácí péčí, jako je vymačkávání pupínků nebo čištění vysušující kosmetikou, pokožka často spíš trpí, než aby se hojila. Jak se tedy otravných pupínků zbavit? Máte-li na obličeji boláčků jen pár, pomůže správné ošetřování a úprava životosprávy. S těžšími formami zánětu je vhodné obrátit se na odborníky, ať už kožní lékaře, nebo specializovaná kosmetická centra.


V salonu a ordinaci

Velká část dermatologů řeší potíže antibiotiky k zevnímu nebo vnitřnímu užití. Léčba je bohužel často úspěšná jen krátkodobě a po vysazení léků se pupínky začínají vracet. Kromě toho vám lékař může předepsat Roaccutane, derivát vitaminu A, který je mnohdy účinnější, má však řadu nežádoucích účinků. Mnoho žen se zbavilo akné při užívání hormonální antikoncepce, i tady však musíte zvážit všechna pro a proti.Stále větší oblibu při léčbě akné si získává laser. Ne každý laser je ale vhodný pro každého. Biostimulační laser, který potlačuje zánětlivé procesy a urychluje regeneraci, si poradí jen s mírnějšími projevy akné. „Někteří pacienti udávají, že podstoupili ošetření biostimulačním laserem a efekt nepozorují. Pozor – není laser jako laser! Biostimulační laser má jinou vlnovou délku, jiný účinek na kožní tkáň a nemůže nahradit vysokoúčinné lasery,“ upozorňuje MUDr. Marta Hrbáčková z Kliniky LLC v Opavě. Vysokoúčinné pulsní dye lasery vyzařují světelný paprsek, který proniká hluboko do pokožky a tam omezuje činnost mazových žláz. Postupně tak dochází k čištění pórů a léčení zánětu, povrch pleti přitom neutrpí poškození ani nezíská nežádoucí zbarvení. Příjemným bonusem je zlepšení stavu jizviček.Pokud vám jizvy přece jen zůstaly, obraťte se na salon či kliniku, kde provádějí tzv. dermabrazi. Vysokorychlostní frézka odstraní horní vrstvy kůže a obrousí nerovnosti, takže budete mít pleť opět hladkou. Podobný efekt má také chemický peeling, který používá působení speciálních druhů kyselin. Obě metody si nejspíš vyžádají pár dní až týdnů rekonvalescence, protože pokožka je narušena a musí se opět obnovit.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:23