Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Adaptogeny na nervy. Stresové berličky z Asie nefungují jako prášek

Adaptogeny se od čínských a ájurvédských učení přes světovou válku dočkaly dalšího rozkvětu v době covidové. Příroda nám díky těmto bylinám pomáhá vyrovnat se se stresem, který na nás působí na všech frontách. Adaptovat se na něj. A přežít tak ve zdraví. Co přesně adaptogeny jsou, jak fungují a jaké byste měli užívat právě teď?

Adaptogenní byliny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Adaptogeny, netoxické byliny, nezačaly růst s koronavirem, v horách žijí na tisíce let. A to v nehostinných podmínkách, které nejsou pro žádné živé organismy kdovíjak příjemné. Právě tím, jak se postupně zadaptovaly, padla u fytologů – bylinkářů volba na ně, když šlo o „posílení“ a „přežití“ u lidí. Užíváním adaptogenů můžete zvýšit svou odolnost proti stresu a škodlivému životnímu prostředí, a navýšit tak nejen svou mentální kondici i vy.

Kromě zvýšení odolnosti má každá bylina své specifické vlastnosti a působení – na různé orgány, na nemoci, záněty či třeba alergie, může povzbuzovat, nebo uklidňovat, a dopomáhat s řadou chronických stavů.

Adaptovat se na stres

„Adaptogeny jsou rostliny, respektive komplex fytolátek z rostlin. Adaptogenních bylin je mnoho a odpradávna byly součástí čínské, ajurvédské a dalších původních nauk o životě,“ vysvětluje Iveta Ječmík Skuherská, majitelka Ecce Vita a naturopatka, která se už řadu let věnuje působení jednotlivých bylin, nejen těch adaptogenních. Pro značku spolu s kolegy tvoří přírodní produkty s nejvhodnějšími kombinacemi bylin, v bylinkách prověřených generacemi se opravdu vyzná.

Užívejte v dnešní době

  • Ajurvédští lékaři z Indie v souvislosti s pandemií koronaviru doporučují kombinaci Ašvaganda, Amrita, Tulsi a Amalaki.
  • Tato kombinace pokrývá stresovou zátěž, podporu orgánů, dýchací systém a imunitu.

„Mezi nejznámější ajurvédské byliny patří například Ašvaganda. Je skvělá pro ženy, ale i pro muže. Kromě příznivého vlivu na stresovou reakci organismu, například podporuje vstřebávání, vitalitu, libido, svalový tonus, zlepšuje spánek. Další úžasnou bylinou je Tulsi neboli bazalka posvátná, která je radioprotektivní, podporuje dýchací systém. Zmínit se musí i chebule srdčitá, (Guduchi) v ájurvédě považována za nektar nesmrtelnosti. Má mnoho pozitivních účinků na játra, ledviny, krevní cukr, imunitu… Chřest hroznovitý, známý jako Šatavari je skvělá ženská bylina s fytoestrogenním působením. Mezi další adaptogeny patří například pepř dlouhý, Amalaki (emblika officinalis), vrcholák třislovinný, rhodiola rosea, eleuterokok ostnitý, ženšen, lékořice lysá, bakopa drobnolistá a mnoho dalších,“ shrnuje nejvýznamnější adaptogenní rostliny naturopatka Skuherská.

Tulsi bývá první na řadě

Tulsi, bazalka posvátná, je v Indii opravdu posvátná. První záznamy o jejím použití jsou staré pět tisíc let a bývá jednou z prvních bylin, na kterou narazíte, když se na ajurvédské rostliny zaměříte.

„Říká se, že každodenní konzumací Tulsi předcházíte nemocem. Podporuje celkové zdraví, normální funkce dýchacího systému, pohodu a dlouhověkost a pomáhá zvládat stres každodenního života. Je považována za silný adaptogen,“ vysvětluje Marek Khánský z Mix-Tee.

Jednou z forem, vhodnou zvláště pro citlivější jedince, je užívat ji jako čaj, který se nechává louhovat asi tři až pět minut. „V čajové směsi je jemnější a je smíchána ve správném poměru s přírodními organickými bylinami, aby se zvýšil účinek nápoje a vyvážila se konečná chuť a aroma.“ Zkusit můžete třeba příchuť skořice, máta nebo mango s broskví.

Prášek, nebo prášek?

Jak užívat ženšen

  • Ženšen pravý patří k nejoblíbenějším adaptogenům. V něm se vyzná Lucia Havlíková z Pure District: „Aby extrakt ženšenu mohl fungovat jako adaptogen, je nutné zachovat správný poměr hlavního a vedlejších kořenů, a to 70 ku 30. Pouze správně vyrobený extrakt zaručuje účinky popsané v klinických studiích. Výroba extraktu je navíc velice citlivá na přípravu. Doporučuji užívat přípravky, ve kterých je obsažen extrakt z kořenů šestiletého červeného ženšenu pravého. Tento extrakt obsahuje na 180 účinných látek, z toho přes padesát ginsenosidů. Určité ginsenosidy jsou obsaženy v pokožce kořenů a jiné naopak uvnitř kořenů.“
  • Pro dlouhodobé užívání je možné podávat 300 až 900 mg extraktu denně. Účinek u této varianty nastupuje pozvolna a kulminuje asi po měsíci užívání.
  • Pokud se rozhodnete pro užívání krátkodobé, což znamená tři až šest měsíců, doporučuje se užívat denní dávku 3000 mg extraktu. „V tomto případě nastupuje účinek rychleji, v závislosti na tom, co konkrétně se řeší.“

Adaptogeny můžete užívat v nejrůznějších podobách. V tekuté podobě si dávku bylinek vychutnejte jako již zmíněný nálev, sušené byliny v kapslích nebo jako tinkturu. Můžete si je přidat do jídla nebo třeba smoothies. Takový způsob užití je populární především ve wellness-insta světě, v němž si influenceři přidávají své adaptogeny do freshe nebo ranní smoothie bowl.

Doplňky stravy v kapslích jsou praktické na užívání i skladování a nepotřebují žádná pojiva nebo přídatné látky. Hledejte kvalitní zdroje a pokud možno organickou kvalitu.

Bylinky působí pozvolna a obvyklá doba užívání je tři až šest měsíců. Pak je vhodné udělat pauzu. Případně přejít na jinou bylinu, aby si tělo nezvyklo. Nečekejte, že vám adaptogeny zaberou tak rychle jako třeba ibalgin, který spolknete, když vás bolí hlava.

„Něco na nervy“ z tradiční ajurvédy

Zatímco dřív šlo o bylinky, které vyhledávali především nadšenci v bio obchůdcích nebo na ajurvédských pobytech, věřící v sílu prověřenou generacemi, v době kovidové k nim našla cestu většinová populace. Domácí výuka, home office, výpovědi, omezené sociální kontakty, úmrtí blízkých…

Řada lidí si neuměla poradit s náporem na nervy a hledala obezličku či všespásu, která je uchrání před dlouhodobým stresem a problémy, které způsobuje. V USA zaznamenali během pandemie adaptogeny obrovský rozmach: zabalené pěkně v moderním balení, přizpůsobené mainstreamovým spotřebitelům, si je oblíbili také studenti i top manažeři.

To potvrzuje i expertka z Ecce Vita: „Byla to jedna z bezpečných cest, jak pracovat se stresem. Hodně nás oslovovaly matky, které většinou zachraňovaly sebe i manžely.“

Adaptogenní byliny. Ilustrační snímek

Termín adaptogeny v době, kdy na nás stres působí ze všech stran, zapustil kořeny v Česku, i když jde o slovo známé více než padesát let. Jen se pamatuje lépe než třeba vrcholák třislovinný a zahrnuje řadu právě všechny byliny působící proti stresu. „V podstatě tento pojem dost chyběl, a tak se kdysi rostlinám s tímto působením říkalo ženšen, nebo u nás „všelék“,“ konstatuje naturopatka.

Vidět v noci potřebují lovci i piloti

Myšlenka, že pilulka může zlepšit duševní a fyzický výkon u zdravých lidí, se začala prosazovat během druhé světové války. Vědci například zjistili, že Nanajci, etnikum žijící na jihovýchodě Ruska a severovýchodě Číny, využívalo při lovu nejrůznější bobule a semena ke snížení žízně, hladu, pocitu vyčerpání nebo třeba i ke zlepšení nočního vidění. A to by se mohlo hodit pilotům nebo posádce ponorky.

K využití bylinných výtažků ke zvýšení výdrže a přežití ve škodlivém prostředí se začalo využívat rostlin, které odolnost mají ve svých genech: dovedou odolat suchu, vysoké nadmořské výšce a dalším nehostinným podmínkám

Není ženšen jako ženšen

  • Existuje řada druhů ženšenu – Panax.
  • Pravý – panax ginseng (který se dále rozděluje dle místa původu na korejský či čínský), dále vietnamský, americký, pětilistý
  • Doplňují ještě další rostliny, které se pod pojmem „ženšen“ také schovávají. Například indický ženšen je vlastně vitánie snodárná nazývaná také Ašvaganda, nebo peruánský ženšen, což je řericha peruánská.

Poprvé pojem adaptogeny zavedl ruský vědec Nicolaj Lazarev v 50. letech 20. století. „A dá se říct, že souvisel jak s objevením stresových hormonů. Lazarev měl za úkol zkoumat za 2. světové látky účinky tzv. „vojenských stimulantů“. Jenže ty měly jen krátkodobý účinek a bohužel následky na organismus. A tak se pozornost obrátila k ženšenu, který byl zkoumán jak ve vojenském, tak i kosmickém průmyslu a splňoval požadované vlastnosti a účinky v extrémních podmínkách. Byla tedy snaha najít podobné rostliny, a tak se přistoupilo k bylinám z čínských a ajurvédských učení a objevila se řada dalších adaptogenů,“ vysvětluje Iveta Ječmík Skuherská.

Toxikolog Lazarev také stanovil kritéria, která rostlina spadá pod adaptogeny. Musí zvyšovat odolnost organismu před stresem, a to díky škále biochemických faktorů. Musí mít na organismus normalizující účinek a být bezpečné pro každého. Jak však upozorňují odborníci, ne všechny látky se hodí pro všechny a vždy je třeba poradit se s lékařem nebo lékárníkem, nejen kvůli možné reakci na pravidelně užívané látky.

Například Ašvaganda není vhodná pro těhotné, kojící, lidé s autoimunitním onemocněním a děti. Může snižovat hladinu cukru v krvi i krevní tlak. A nesmí se užívat se sedativy. Navíc způsobuje i živé sny.

Na black list pak dávají odborníci i užití raději všech adaptogenních rostlin u těhotných a dětí – výzkumy nejsou dostatečné a následky (a výsledky) užívání nejsou ještě důkladně prozkoumané.

Ovšem řada výzkumů provedených na dobrovolnících, zvířatech či izolovaných neuronových buňkách, které jsou zmíněné například v americkém National Institutes of Health jejich pozitivní vliv už dokázala. Adaptogeny nejenže vykazují skvělé účinky proti únavě, která má negativní vliv na duševní kapacitu, stojí na pozadí stresu a ovlivňuje naši pozornost, ale studie jim přisuzují vlastnosti neuroprotektivní, antidepresivní, anxiolytické (odstraňující úzkost, tenzi či fobii), nootropní (stimulují duševní funkce) a stimulující aktivitu centrální nervové soustavy.

V Americe je jejich zastánkyní doktorka Brenda Powell, pracující v oddělení Wellness a Preventivní medicíny při klinice v Clevelandu. Ta je přirovnává ke cvičení: Když začneme cvičit, je to pro naše tělo stres. Ale jak pokračujeme v cvičení a tréninku, naše tělo se s tím lépe vyrovnává, nejsme už tolik unavení ani nemáme tak vysoký tep. Když užíváte adaptogeny, trénujete své tělo, aby zvládalo účinky stresu.

Adaptogenní byliny. Ilustrační snímek

Je snazší polykat pilulky než změnit životní styl

Adaptogeny podle doktorky Powell velmi dobře dovedou vyladit i produkci hormonů a fyziologické reakce na stres, čímž zajistí, že naše tělo, od mysli přes imunitní systém až po hladinu energie bude fungovat tak, jak mu bylo určeno. Správně a vyladěně. Jedním dechem však dodává, že nejsou všemocné a fungují spíš „jako obvaz než lék“. Doporučuje raději zapracovat na odstranění příčin stresu, což je z dlouhodobého hlediska zdravější a přínosnější, než měsíce polykat pilulky, protože už nezvládáte stresové situace a chronickou únavu, a domnívat se, že vás spasí.

S tím souhlasí i Iveta Ječmík Skuherská. „Prevence by měla být na prvním místě. Pokud se o sebe staráte, můžete předejít nemocem. Chronický a dlouhotrvající stres je zásadní příčinou všech nemocí. Zde bych upozornila, že stres není jen ten psychický. Náš organismus má stres, i když si například v tělocvičně naložíme velkou zátěž, nebo když špatně spíme, nebo jíme nevhodnou stravu.“

Vysvětluje, že stres vyvolává v těle chemické prostředí, které člověka připravuje na „boj nebo útěk“. „Doslova se plýtvá s energetickými zdroji, zpomaluje se trávení, je zvýšená tvorba stresových hormonů atd. Pokud je tento stav dlouhodobý, postupně nám dojde energie, jsme vyčerpání, stejně jako naše orgány a imunita. Pak už je jen kousek k projevu nějaké nemoci.“ A ta vnese do našich životů zase další dávku stresu.

Ženšen pravý hraje velmi významnou roli v čínské, japonské a korejské...
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Není sako jako sako. Sáhněte s klidem po barvách a nových materiálech

Není kabát jako kabát a není sako jako sako. Hravé jarní modely využijete až do podzimu, tak ne nebojte a nějaký si v...

Horoskop pro každé znamení na 17. týden roku 2024

Apríl se pomalu blíží ke svému konci, jaké dny nás čekají podle hvězd, než přijde zamilovaný máj? Raci, rozhodli jste...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpomalte stárnutí své pleti. Tyto účinné látky vám s tím pomůžou

Stárnutí je přirozenou součástí života a dříve či později dostihne všechny. Někdy je ale možné jeho projevy zmírnit a...

Vztah s kolouškem ženám svědčí. S mladším mužem rozkvetou a ožijí

Vztahy starších žen s mladšími muži byly dřív tabu. I když existovaly, nemluvilo se o nich. Dnes je pěstuje stále více...

Usedněte na kolo. Dojedete si pro zdraví, fyzičku i lepší náladu

Rekreační cyklistika patří mezi oblíbené sporty. Mnozí lidé vyrážejí na kole na výlety, někteří na něm jezdí do práce...

Voda je náš malý velký zázrak. Svěží pleť se bez ní neobejde

Mnohostranný pomocník v péči o krásu je prostého původu. Je to zkrátka voda. Pokud nechcete vypadat unaveně a chcete...

Nevíte, co na sebe? Čtveřice outfitů pro tu pravou jarní náladu

Neodbytná otázka: „Co si mám dneska obléct?“ přichází každodenně. Stojíme před otevřenou skříní a může třeba praskat ve...

Nehty na vás poví, jak o ně pečujete. Manikúra má svá striktní pravidla

Nezdá se to, ale uvádí se, že kdyby se většina zdravé dospělé populace o své nehty vůbec nestarala, vypadaly by lépe...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...