Nechceme šířit paniku, ale víte, že počet pacientů s chlamydiemi a kapavkou v České republice stoupá? Čtěte, jak si to snadno zařídíte, aby váš štít zůstal čistý.

Spousta lidí považuje hormonální antikoncepci za dostačující ochranu, takže z průzkumu farmaceutické společnosti GSK vyplynulo, že kondom při náhodném sexu používá jen 15 % Čechů. Nového partnera požádá o absolvování testu na pohlavní nemoci jen jedno procento z vás a po rizikové souloži se málokdo nechá vyšetřit. Fakt to stačí? „Mezi mými kamarády měl pověst extrémního slušňáka a vypadal zdravý. Tak mě ani nenapadlo, že bych od něj mohla něco chytit,“ vybavuje si Martina, která dostala chlamydie od muže, se kterým se bez ochrany vyspala na večírku. Dozvěděla se to ale až po několika měsících, kdy ji k lékaři dohnaly opakované záněty močového měchýře.


Ivana zase přiznává: „Kondomy jsem nikdy moc neřešila, na testy ale nechodím. Bojím se, abych se nedozvěděla něco špatného.“ Takový přístup je ale úplně mimo! Jestli vás taky paralyzuje strach, překonejte ho. Ještě horší je ale lhostejnost k sobě samé. Pohlavně přenosných nemocí sice mezi populací bují dost, ale také se jim dá předcházet, jsou léčitelné a neudělají vám ze života až takové peklo, jak si možná představujete. Nejdůležitější je dozvědět se o nich včas. Než příště skočíte s cizím mužem do postele, čtěte tohle:Co je co?


Pohlavně přenosná nemoc vám nezničí život. Většiny se zbavíte a chronické, nevyléčitelné choroby se dají držet na uzdě, pokud se odhalí v zárodku. Podstatné ovšem je zjistit, s kým máte tu čest.


Trichomoniáza

Malý parazit jménem bičenka poševní způsobí podráždění a infekci genitálií. Když se neléčí, chronický zánět vám snižuje imunitu a otevírá dveře ostatním pohlavně přenosným chorobám.

Jak se přenáší: Pohlavním stykem nebo kontaktem dvou ženských klínů.

Léčba: Vyléčí vás jedna dávka antibiotik.


HPV

Lidský papillomavirus (HPV) infikuje kůži a vede k buněčným změnám. Ty můžou vést k rakovině děložního čípku.

Kdo to má: Každý rok se ve světě nově nakazí přes pět milionů lidí. Virem je podle odhadu promořeno až 80 % české populace.

Jak se nakazíte: Orálním, vaginálním nebo análním sexem.

Léčba: Neexistuje, ale ve většině případů si imunitní systém do roka nebo dvou s virem poradí. Ani přitom nemusíte tušit, že jste se nakazila. V každém případě ale nevynechávejte pravidelné návštěvy gynekologa. Provede vám preventivní stěry z děložního čípku, které odhalí předrakovinné změny dřív, než se zvrtnou v něco vážnějšího.


Muňky (neboli filcky)

Malý hmyz osídlí pubické ochlupení, saje krev a klade vajíčka.

Jak se nakazíte: Během milování, ale taky při kontaktu s ložním prádlem, ručníky a oblečením. Muňky jsou naštěstí na ústupu, protože čím dál víc lidí si intimní partie holí.

Léčba: Hmyz i vajíčka zabije speciální krém nebo pěna.


Pokračování na další straně!


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:45