Existují zdravé návyky, které vám zajistí dlouhý život, aniž byste musela shánět elixír mládí.

Už teď vás často píchá v zádech, v práci půl dne prospíte a pravidelně vás navštěvují deprese a stres? A představa, jak na tom budete za dvacet, třicet, padesát let, vás docela děsí? Dobrá zpráva: Pokud se začnete držet těchto sedmi jednoduchých rad, deprese od vás postupně odplave a v zaměstnání začnete fungovat na sto dvacet procent.


Ale co je hlavní: prodloužíte si život! Jasně, teď vás příliš netíží, jestli naposledy vydechnete v šedesáti, nebo osmdesáti, ale až tenhle věk nastane, bude už pozdě. Přitom úplně stačí, když správně pochopíte signály svého těla a začnete se jimi řídit.1. Návyk: Nevstávejte před půl osmou


Spánek tělo výborně regeneruje. Fajn, to už víte. Jestliže ale chcete ze své postelové studnice načerpat maximum, neměla byste vstávat příliš brzy. Podle výzkumů jedné britské univerzity totiž vstávání před sedmou hodinou a jedenadvacátou minutou uvolňuje do oběhu stresový hormon kortizol. Ten pak v těle spokojeně zůstává celý den a vy jste kvůli němu náchylnější ke stresu, nachlazení nebo bolestem hlavy. A vůbec nezáleží na délce předchozího spánku.


Pokud se stále probouzíte nevyspalá a celý den válčíte s únavou, dopustila jste se další hrubé chyby. Probudila jste se totiž uprostřed spánkového cyklu! Tenhle brutální akt vám celkem spolehlivě vysaje energii na celý pracovní den. Řešení? Jeden spánkový cyklus trvá hodinu a půl. Těsně před usnutím si proto nařiďte budík tak, aby vám zazvonil po šesti, sedmi a půl nebo devíti hodinách. Tělo se vám druhý den odmění příjemnou bdělostí. Jestliže máte možnost, dopřejte si i odpolední spánek. Stačí patnáct minut nerušeného odpočinku a vaše výkonnost prudce poposkočí směrem nahoru. Pravidelná siesta vás navíc zbaví hromadícího se stresu a celkově vás posílí.


  10:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:35