Tréninky s vysokou intenzitou, komplexní cvičení zahrnující co největší škálu stylů, skupinové cvičení formou koučinku – to jsou některé z fitness trendů pro tento rok. A co přivede letos do fitness center nejvíce klientů? Podle odborníků z České komory fitness, kteří získali unikátní informace od svých kolegů z celého světa, to bude funkční trénink!

1. Tréninky s vysokou intenzitou se budou dále vyvíjet


„Trénink s vysokou intenzitou (HIIT) se bude i nadále těšit velkému množství příznivců, a to hlavně proto, že spolehlivě přináší výsledky. Ale vzhledem k tomu, že je v oblibě již delší dobu, objeví se letos řada jeho variací – například ve využití HIIT pro skupinové a individuální lekce,“ upozorňuje na jeden z trendů, na kterém se odborníci letos shodují, Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

Přibližuje i jeden z posledních výzkumů, který ukazuje, že pokud jde o HIIT, výsledky přináší právě intenzita cvičení, a ne jeho trvání: „Když lidé vyzkouší kratší, například třicetiminutové, formáty HIIT, mnozí z nich zjistí, že jim vyhovují daleko víc než ty delší. Proto je instruktoři začínají zapojovat i do lekcí jiných cvičebních stylů. Obliba kratších, zato intenzivnějších cvičení podle odborníků roste, protože cvičící mají dobrý pocit, že toho za krátkou chvíli hodně zvládli.“


2. Skupinové cvičení bude stále oblíbené


Velký zájem budou nadále zaznamenávat i lekce skupinového cvičení. „Velký boom pozorujeme i nadále u autorizovaných cvičebních stylů, kam patří například populární Les Mills. Pokračujícím trendem jsou také různé formy kruhových funkčních tréninků. A spoustu příznivců si získávají také autorizované cvičební styly, které mají jasně daný svůj průběh a nekladou tedy takové nároky na kreativitu instruktorů, co se týká tvorby choreografií. Na druhou stranu se u nás stále těší obrovské přízni také klasické styly skupinových cvičení, jako je bodystyling nebo aerobik, v němž jsme i na závodním poli světovou velmocí,” říká Kateřina Bímanová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Skupinové lekce se podle ní v současné době rozdělují do čtyř skupin: autorizovaná cvičení, funkční tréninky, klasicky vedené skupinové lekce a styly Body and mind, u nichž odborníci předpokládají, že jejich popularita bude i nadále vzrůstat.

  12:00,  aktualizováno  31. března 16:50
Témata: Jana Havrdová