Držení diet je pro mnoho lidí součástí života. Odborníci přichází stále s novinkami, které můžete vyzkoušet, nebo si můžete vybrat ze starších osvědčených variant. Víme, co bude IN v roce 2015.

1. Clean Eating (Čisté stravování)

Nejde tak úplně o dietu, je to spíše celkový způsob stravování. Dalo by se říci, že jde o snahu očistit stravu o zpracované potraviny a přidané látky nepřirozené našemu tělu. Fitness trenérka zabývající se zdravým životním stylem Jillian Michaels radí: „Jezte to, co vyrostlo ze země, nebo mělo matku.“

Co jsou vlastně zpracované potraviny?

Jde o potraviny, které prošly průmyslovým zpracováním a byly k nim přidány různé látky, aby vypadaly lépe, déle vydržely, chutnaly jako jahody například, byly jemnější, nadýchanější… Ale není třeba házet všechno do jednoho pytle. Například mražená zelenina či ovoce je v pořádku. Čisté stravování radí konzumovat co nejvíce potravin v bio kvalitě.


2. Flexitariánství

Nebo-li vegetarián na poloviční úvazek. Snažíte se ve své stravě omezovat maso, ale jednou za čas prostě nevydržíte, můžete být flexitarián. To je člověk, který příležitostně maso konzumuje, jinak se drží stravovacích návyků vegetariánů.


3. Středomořská dieta

Velká výhoda této diety je, že neupřednostňuje jeden druh potravin, ale je naopak velmi pestrá a vyvážená. Je založena na konzumaci čerstvých potravin, ovoce a zeleniny, malého množství tmavého masa, většího množství rybího masa.


4. New Nordic Diet (Nová severská dieta)

Není to úplná novinka, ale v podstatě až letos se šíří po celém světě. Zaměřuje se na konzumaci celozrnných potravin, velkého množství zeleniny a ovoce každý den, mořských plodů, oříšků, semínek a malých porcí libového masa (nejlépe v bio kvalitě). Kromě celkového zlepšení zdravotního stavu lze díky této dietě výrazně ovlivnit tělesnou hmotnost.