Ne, vaše tvář opravdu „nezmrzne“, i když to tak možná vypadá. Jaké jsou benefity a jaká nebezpečí? Co nového se o botulotoxinu ví?

Je opravdu tak jedovatý?

Nervový jed botulotoxin, zkráceně botox, tvoří bakterie. V neurologii se používá už přes čtvrt století, v kosmetice od devadesátých let. Je známý také jako biologická zbraň, pouhý gram botoxu usmrtí milion lidí. Ale nebojte, zatímco smrtelná dávka je cca 50 tisíc jednotek, v kosmetice se používá velmi silné ředění (pouhých 20 jednotek).


Bude vaše tvář strnulá?

Při použití botoxu dochází k přerušení nervosvalového přenosu vzruchu a tím ke svalovému uvolnění. Je důležité, aby vám botox vpichoval pouze lékař s příslušnou  specializací. Při neodborném zásahu dochází k ochromení velké časti mimického svalu a obličej působí strnule a velmi nepřirozeně.


Co dnes?

Botox se aplikuje citlivěji než dřív. Velmi dobré zkušenosti máme s pražským Asklepionem. Tam se vyhýbají nesmyslnému trendu paralyzovat všechny mimické svaly, které by se snad chtěly pohnout, ale pouze zjemní jejich pohyby – obočí se vám stále hýbe, jen o trochu míň. Výsledkem je přirozenost.


Kdo se bojí injekcí...

...bude mít už brzy šanci botox používat! Americká biofarmaceutická společnost Revance stojí před finálním testováním botulotoxinového gelu, který se bude nanášet lokálně mazáním. Na domácí aplikaci však zapomeňte – gel bude muset nanášet kvalifikovaný odborník.


Kdy začít?

Ve Spojených státech vyzkoumali, že průměrný věk, kdy se pro botox ženy nebo muži rozhodnou, jsou Kristova léta, tedy 33 let.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:20