Máte dokonalou pedikúru? Šup do žabek! Jsou sexy, hodí se do města i na pláž… Kdo je poprvé nazul? A mají i nějaké minusy? Ví Romana Schützová.

1. Primitivní boty připomínající dnešní žabky se vyjímají už na jeskynních malbách z konce doby kamenné. A jak si takovou obuv vyráběli staří Egypťané? Otiskovali si chodidla do kaše z namočeného papyru, kterou nalili na vlhký písek. Takto vzniklou podrážku si připevňovali k noze pomocí kožených pásků. Kleopatra nosila luxusnější variantu – ze slonoviny a zlata.


2. Nejstarší dochované žabky? Jsou k vidění v Britském muzeu v Londýně a pocházejí z doby kolem roku 1500 př. n. l. 


3. Zori jsou japonské tradiční boty s látkovými pásky a podrážkou z rýžové slámy. Právě tyhle sandály se staly předlohou moderních žabek, které vznikly ve 30. letech 20. století v Kóbe. Značka Mitsubishi je začala vozit na Nový Zéland, kde se prodávaly pod názvem „jandals“. Žabkám se tak na Novém Zélandu říká dodnes. Do USA se žabky dostaly po 2. světové válce. Tam se ustálilo označení „flip-flops“.


4. V roce 1995 vytvořila značka Nike „Air Rift“, boty s oddělenými prsty, inspirované keňskými běžci, kteří běhají bosi.


5. Japonci nosí do žabek speciální ponožky, které mají oddělený palec od zbytku prstů. Na Dálném východě frčí i botky s kapsičkou na klíče, kreditku či peníze.


  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:42