Zdobený pruh látky, který podle tradice oblékaly jen indické nevěsty či příslušnice vyšších kast, má vzrušující příběh! Rozvinula ho Romana Schützová.

1. Výraz sárí má původ v sanskrtském slově sati a označuje pruh látky. Nosí se hlavně v Indii, ale můžete v něm potkat ženy v Bangladéši, Nepálu, na Srí Lance, v Pákistánu, Barmě a všude tam, kde žije hindská komunita. Oba konce látky bývají zdobeny výšivkou nebo potiskem, z nichž jeden je výraznější. Říká se mu pallu či pallava a nosí se přes rameno nebo přes hlavu jako závoj. Ten ale podle tradice oblékají jen vdané Indky. Jejich sárí má být dlouhé tak, aby pod ním vyčuhovaly pouze okraje chodidel.


2. První zmínky o sárí pocházejí ze staroindického eposu Mahábhárata, který vznikl před 5000 lety. Vypravuje příběh princezny Draupadí, jež pomohla zraněnému bohu Krišnovi – utrhla kus svého sárí a ránu mu zavázala. Krišna za to dívce slíbil, že jí dá tolik sárí, kolik vláken obsahoval její oděv. Když se pak jednoho dne dostala do nesnází a lstivý princ Dušasán ji chtěl před davy lidí svléknout, Draupadí zůstávala oblečená – bůh jí totiž věnoval nekonečný pruh látky!


3. Dříve se svršek uvazoval na holé tělo, ale vlivem britských kolonizátorů (ti v Indii působili v období 1858 až 1947) začaly Indky oblékat i bavlněné spodničky s provázkem v pase, za které se sárí při úvazu zastrkává a vrství. Nezbytností se stala i čoli, blůzka ladící se sárí. Tradičním materiálem pro výrobu sárí je hedvábí nebo bavlna, do nichž se vplétaly nitky z pravého zlata! Takové kousky se dědily z generace na generaci.


4. Barvy sárí mají svou symboliku. Červená přísluší nevěstě, bílé sárí je určeno vdovám, žlutá je barva náboženství, zelenou původně nosila kasta obchodníků (dnes je to typická barva pro muslimské ženy), modrá náležela nižší kastě. Černá znamenala neštěstí, dnes je ale tahle barva u sárí považována za módní výstřelek. A symbolika vzoru? Kašmírový s peříčky demonstruje plodnost, slony nosí členové královských rodin, papoušci symbolizují dvoření a vášeň.


5. Za 2. světové války vstoupilo do indické armády 11 500 dobrovolnic. V takzvané Ženské královské indické námořní službě nosily Indky stejnou uniformu jako jejich britské kolegyně. Místo sukně ale oblékaly sárí.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:56