Snažíte se už delší dobu upravit svou váhu, leč neúspěšně? Poradíme, co můžete dělat lépe.

1. Špatná strava


Strava je hlavním klíčem k hubnutí. Pokud sledujete kalorie, tak pro úbytek 0,5 kg týdně byste měli omezit 500 kcal z vašeho stávajícího jídelníčku.

Uvědomme si ale, že ani přebytek zdravé stravy není optimální. Ovoce obsahuje fruktózu, tedy cukr, který se přeměňuje na tuk, proto ho jezte spíše dopoledne.

Nejlépe uděláte, když si každé jídlo budete připravovat sami. Je to těžké, ale vědět, co přesně jíte, je velká výhoda. V restauracích se do jídel přidávají nejrůznější dochucovadla a příliš soli.

Jezte živou stravu = dejte si raději čerstvou hrušku než hruškový džus.

Vynechte drastické diety. Tělo potřebuje palivo, aby plnilo zásadní funkce a mohlo správně fungovat. Důležitý je dostatek proteinů, důležité jsou i tuky a sacharidy! Tuky jsou potřebné pro mozek a pro hormonální činnost. Vždy si vybírejte zdravé tuky (např. avokádo, ryby). U sacharidů dejte přednost tzv. komplexním sacharidům (kvalitní těstoviny, rýže Basmati, brambory).

Konzumujte potraviny osvědčené jako „spalovače tuků“: grapefruit, který pomáhá tělu spalovat cukr a posiluje metabolismus, ale také zelený a černý čaj nebo roibos, které rovněž podpoří metabolismus.

Zaměřte se na pravidelnost a kvalitu. Strava musí být zkrátka vyvážená. U jídla seďte v klidu a soustřeďte se jen na jídlo. Trávení totiž začíná už v mozku pohledem na jídlo. Pomozte si bylinkami jako např. garcinie kambodžská, která zabraňuje ukládaní tuků, nebo extraktem z artyčoku, který kontroluje hladinu tuků.

2. Špatné cvičení


Nejlepší pro formování postavy a likvidaci břišního tuku je tzv. HIIT (vysoce intenzivní intervalový tréning). 20 sekund intenzivní cvičení a 8 sekund relaxace. Stačí 20–30 minut. Dlouho trvající kardio trénink není nutný – spíše jím svaly likvidujete a vyčerpáváte se.

3. Stres


Metabolismus a hubnutí může negativně ovlivňovat hormon kortizol, nazývaný také stresový hormon. Při dlouhodobém stresu může zvyšovat apetit, ukládat břišní tuk a blokovat hubnutí. Příznaky vysokého kortizolu jsou výkyvy nálad, úzkostz toho, že jste unavení, a přesto nemůžete usnout, vysoký krevní tlak a jiné. Pokud si nejste jisti, nechte si zjistit hladinu kortizolu z krve nebo slin. Klíčem je potom snížení situací, které vás stresují. Klidně vyhledejte odborníka, naučte se meditovat. Stačí 5 minut denně, nebo vícekrát během dne jednu minutu. Nezajídejte emoce, místo sladkostí vyzkoušejte byliny. Řada z nich pomáhá vyrovnat se se stresem. Zkuste například čaje Tulsi z bazalky posvátné. Výborně chutnají v teplé variantě, i jako ledové čaje v létě.

4. Štítná žláza


Sledujete více z následujících příznaků? Suché vlasy, suchá kůže, zácpy, únava, svalová slabost, přibírání na váze? Může se jednat o nedostatečnou funkci štítné žlázy, tzv. hypotyreoézu. Problémy můžete pociťovat také, pokud vaše štítná žláza pracuje usilovněji, než má (hypertyreóza). V obou případech se nebudete cítit moc dobře a vaše váha se může vymykat vašim silám, a to v obou směrech.

Hypotyreóza často vzniká také při aplikaci radikálních diet. Aby štítná žláza fungovala, potřebuje řadu mikronutrientů a vitaminů, jako například vitamín A, E, hořčík, vitaminy skupiny B, jód. Často tedy pomůže úprava stravy s doplnění těchto složek. V případě podezření neváhejte a nechte si štítnou žlázu otestovat u lékaře.

5. Hormonální nerovnováha


Máte pocit, že ztrácíte svaly, ochabuje vám tělo, máte deprese, padají vám vlasy, máte úzkosti nebo problémy s menstruací? Je možné, že trpíte hormonální nerovnováhou. Může se blížit menopauza, nebo jste vysadila hormonální antikoncepci a vaše tělo se neumí nastartovat zpět na přirozenou cestu. Existuje celá řada bylin a přírodních prostředků pro navození hormonální rovnováhy. Skvělými bylinkami pro mladé ženy v produktivním věku je například chřest hroznovitý. Pro vyzrálejší dámy je vhodná např. chebule srdčitá, nebo také chřest hroznovitý.

6. Léky


Také některé léky mohou ovlivňovat hubnutí. Jsou to například antidepresiva, stereoidy a hormonální antikoncepce. Pokud se vám nedaří zhubnout a berete nějaké léky pravidelně, poraďte se svým lékařem. Mnohdy se dá upravit medikace.

7. Nedostatek spánku


Kvalitní spánek je velice důležitý. Když spíme, naše tělo pracuje na plné obrátky. Musí odstranit řadu chyb a poškození a regenerovat se. Pokud mu nedopřejeme alespoň sedm a půl až osm hodin odpočinku, nestíhá vše opravit a chybičky se pak hromadí a kumulují. Jak docílit kvalitního spánku? Nejezte večer jednoduché cukry, neotvírejte před spaním počítač, jezte tři hodiny před ulehnutím do postele, jděte spát před půlnocí, nejlépe mezi 22. a 23 .hodinou. Když nemáte dostatek spánku, druhý den jste více unavení a potřebujete více jíst a dodávat si potřebnou energii jinak.

8. Špatné trávení


Symptomy: plynatost, křeče, nafouklé břicho, problémy s kůží, ekzémy. Může se jednat o propustné střevo, kdy vaše tělo bojuje s permanentním zánětem. Do krve se dostávají toxiny a látky, které tam nemají co dělat, a způsobují potravinové přecitlivělosti a alergie a zatěžují se orgány, které musí tyto nežádoucí látky eliminovat. Jak tuto situaci napravit? Vyzkoušejte tzv. eliminační dietu. Na 30 dní vyloučíte potraviny jako lepek, sója, vejce, ořechy, mléčné výrobky a další alergeny. Po 30 dnech pak přidáváte na pár dní jednu z omezených potravin a sledujete jak vaše tělo bude reagovat. Pokud se objeví nežádoucí příznaky, tyto potraviny nekonzumujte. Můžete se také nechat otestovat na potraviny, které u vás vyvolávají alergie nebo přecitlivělosti. Důležité je ale pracovat na zaléčení střeva a zlepšení trávení. Více o tom, jak snadno a rychle podpořit trávení, se dozvíte zde.

9. Alkohol


Pokud si chcete upravit váhu, je lepší alkohol úplně vynechat. Pokud to nejde, dejte si třeba sklenku suchého vína k jídlu. Podívejte se do kalorických tabulek, který alkohol má kolik kalorií.

10. Pitný režim


Dostatek vody pomáhá eliminovat toxiny z těla a pomáhá správnému metabolismu. Dvě třetiny našeho těla jsou tvořené vodou. Když stárneme, tak v podstatě vysycháme. Nejlepším zdrojem je neslazená čistá voda a bylinné čaje. Za normální teploty bychom měli vypít vypít alespoň 0,5 l vody na každých načatých 15 kg (takže 70 kilový člověk 70:15=4,7 × 0,5 = 2,3litru). Pokud je teplo nebo sportujete a potíte se, musíte dávku zvýšit. Základní pravidlo: pijte více, než vám říká vaše žízeň!

Na závěr pro vás máme recept na jednoduchý a chutný hubnoucí koktejl:


Ingredience:
- 1 grapefruit – 1 okurka – 1 jablko – 1 hrnku mátových listů
Postup:
Grapefruit a okurku zbavte slupky, nakrájejte na kousky, přidejte nakrájené jablko, mátové listy a vše dejte do mixéru. Jemně mixujte a pak hned vypijte. Pokud se vám nápoj bude zdát hořký, použijte příště z grapefruitu pouze šťávu.

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:05