S tím, jak se na podzim zkracují dny, prodlužují večery a pošmourné počasí nás zahání ze zahrádek do obýváků a ložnic, roste tak jako každý rok náš hlad po knížkách. O Češích a Češkách se říká, že jsme národ čtenářů, ale jak jsme na tom s s láskou k literatuře ve skutečnosti, prozradila nedávná anketa.

Průzkum mezi návštěvníky a návštěvnicemi jednoho pražského knihkupectví proběhl těsně před letními prázdninami a celkem se ho zúčastnilo 342 osob. Ukázalo se, že ani v době moderních technologií na knížky nezapomínáme.

89 procent dotázaných totiž uvedlo, že za rok přečte nejméně pět knih, více než polovina respondentů dokonce přiznala dvojnásobné množství. Aspoň jednu knihu měl z nich v tu chvíli rozečtenou skoro každý (94 %).

„Poučení, odpočinek, zábava a možnost spoluprožití zajímavých lidských příběhů. Zatím žádné jiné médium nedokázalo do těch nejjemnějších zákoutí lidské mysli, do lidského jednání a přemýšlení, proniknout tak hluboko jako literatura. Výsledky mě proto nepřekvapily,“ okomentoval výsledky ankety Pavel Mandys, předseda spolku Litera, který organizuje soutěž Magnesia Litera.

Pro radost, relaxi i vzdělání

Co pro vás znamená četba? Téměř polovina dotázaných (43 %) odpověděla na tuto otázku, že relax, odpočinek a uvolnění, čtvrtina pak uvedla jako hlavní motivaci ke čtení radost a potěšení. 

Pro mnohé účastníky ankety pak je četba inspirací a odreagováním a pro 12 procent dotázaných dokonce znamená všechno, hodně nebo celý jeho život. Vzdělání, rozvoj, poznání a informace v knihách hledá 29 procent respondentů. 

„Zájem o knihy je stále velký, na to jak malý stát jsme. Lidé měli a mají vždycky málo času, ale na knížku si ho najdou,“ uvedl Luděk Jelínek z knihkupectví Kosmas. „Trendy se nemění, nejvíce se prodává oddechová literatura, hlavně detektivky, což dokládají i odpovědi v anketě – lidé hledají u knihy odpočinek mysli,“ dodává Jelínek.

Zatímco v prostředcích hromadné dopravy si čtením ráda krátí čas necelá třetina dotázaných (30 %), v klidu domova si knížku vychutnává většina, tedy 82 procent.  Nejraději se ponoříme do stránek knížky večer (44 %), ale stejný počet lidí dobu četby nijak neřeší (44 %).  

Ženy versus muži

Zajímavé je, že čtenářky si raději vychutnávají knížky postupně, zatímco pánové mají klidně rozečtených několik příběhů najednou.Pět a více knih v tutéž domu má na nočním stolku 18 procent mužů oproti 8 procentům žen – ty ve třetině odpovědí uvedly, že rozečtenou mají aktuálně pouze jednu knihu. 

Co se týká četby venku, ženy jsou na tom lépe - dovedou se totiž snadněji soustředit, oproti 22 procentům žen to v pohodě zvládne jen 13 procent mužů. 

Knížky si podle ankety vybíráme nejen na doporučení známých, ale zajímá nás také, jak je hodnotí odborníci. Například knihy, které získaly ocenění Magnesia Litera se podle knihkupce po vyhlášení výsledků prodávají  několikanásobně lépe.  

„Většina knih, které získaly titul kniha roku, se s více než deseti tisíci prodanými výtisky zařadila mezi bestsellery a kupříkladu loňský vítěz, kniha Erika Taberyho Opuštěná společnost, se dočkal rekordních prodejů - celkem 45 000 výtisků,“ dodává organizátor soutěže Pavel Mandys.

Témata: Prázdniny