Slovo žárlivost pochází z francouzského jalousie, výslovnost je žaluzi. Že by něco jako zatažené žaluzie, jimiž skrze škvírky může skrytý pozorovatel vidět, co se odehrává venku? Dají se stáhnout a toho, kdo je uvnitř, uvěznit ve tmě, nebo pootevřít a „vězněný“ jimi občas zahlédne světlo a krajinu zalitou sluncem... Kdo ví.
A co vy, jak vnímáte toto téma? Jste žárliví, zažíváte strach, bolestivé a mučivé pocity, bojíte se, že vás ten druhý opustí, protože vy mu nebudete stačit? Myslíte si, že žárlivost je kořením lásky a zkrátka k ní patří? A pokud váš partner nežárlí, chápete to jako lhostejnost a důkaz toho, že vás nemá dost rád?
Nebo stojíte na druhé straně a jste to vy, komu protějšek nedá ani na chvíli vydechnout, volá mu neustále, pozoruje každičký jeho pohyb, chce ho mít jen a jen pro sebe? Je to zcela běžný jev, žárlit dokážou i děti. Vědci dokonce potvrzují, že žárlivost lze pozorovat už u pětiměsíčních miminek.
Co bývá spouštěčem a příčinou žárlivosti? Obvykle nízké sebevědomí, kdo žárlí, si zpravidla nevěří. Je přesvědčený, že svému idolu nestačí, on je přece mnohem lepší a jistě ho brzy opustí. Na vině může být i to, co v sobě nese žárlivec z domova.
Možná mu tvrdili, že mužům ani ženám není radno důvěřovat, dřív nebo později blízkého podvedou. Nebo dotyčný musí o své místo na slunci už odmalička bojovat, potřebuje na sebe upozorňovat, aby si ho ostatní všímali, prostě zamindrákovaný případ.
Může se stát ale i to, že už se párkrát v životě spálil, někdo ho podvedl a zklamal na celé čáře, takže on teď nedokáže znovu bez problémů věřit.
Projevy žárlivosti:
- Nutkavá snaha o kontrolu. Nejenže žárlivec potřebuje vědět o druhém, kde je, s kým, kdo mu volá, co mu chce, ale ještě si to sám nebo u druhých ověřuje, ať už jde o tajné čtení zpráv v mobilu a mailů či stálé volání, kradmé chození na stejná místa...
- Špehování, slídění v telefonu, v počítači nebo na Facebooku, sledování pohybu podle mobilu, nedej bože soukromé očko: těch způsobů je vážně hodně. Víte, že každý třetí Čech potají šmíruje svého partnera?
- Hlavní emocí tu není láska, ale strach, nejistota, podezřívání. Dotyčný doslova šílí, když mu druhý nebere telefon, pokud mu pípne sms, chystá se někam sám.
- No, a pak nenásleduje nic jiného než výbuch, žárlivá scéna a hádka, doprovázená často křikem, výhrůžkami, nadávkami, ale i sliby, prosbami, pláčem. Rozličné příkazy a zákazy, sledování.
Držte se na uzdě, partnerství, manželství a láska jsou rovnocenné vztahy, nikdo nemá právo druhému cokoliv nařizovat. Pokud se to děje, znamená to opravdu veliký problém.
Udělejte si test: Jste žárlivka?Dopřejete svému partnerovi dostatek prostoru, nebo mu moc nedůvěřujete? Odpovězte po pravdě, pak už jen stačí sečíst body u odpovědí a prohlédnout si vyhodnocení. 1. Váš partner mluví rozrušeně do telefonu. Chcete hned vědět, s kým hovoří? A. Ne, to je jeho věc. (0) 2. Sdělí vám, že chce jet sám na týdenní dovolenou. Jak na to zareagujete? A. Řeknu mu, že s tím nesouhlasím. (6) 3. Už jste mu někdy nahlédla do mobilu nebo mailu? A. Ne, to bych nikdy neudělala. (0) 4. Přijde pozdě večer domů z oslavy, evidentně ve velmi dobré náladě. Chcete se dozvědět něco bližšího? A. Jistě, pokud možno všechny podrobnosti. (6) 5. Na večírku se váš milý intenzivně baví s atraktivní ženou, vás si téměř nevšímá. Jak se zachováte? A. Najdu si svou zábavu. (0) 6. Mají si lidé v partnerském vztahu říkat úplně všechno? A. V každém případě. (6) 7. Jací jsou podle vás lidé, kteří často mění své protějšky? A. Nejspíš přelétaví a nestálí. (6) 8. Váš milý básní o nějaké pěkné televizní hvězdě. Jak byste to okomentovala? A. „Já ti nestačím?“ (6) 9. Právě jste v kavárně zahlédla svého muže s cizí osobou opačného pohlaví. Co uděláte? A. Přátelsky ho pozdravím. (0) 10. Co je podle vás žárlivost? Jak byste ji definovala? A. Je to vážný problém, který by se měl léčit jako psychosomatické onemocnění. (0) Vyhodnocení:Do 16 bodů: Berete malé flirty svého partnera s klidem. Myslíte si, že by se měl sám rozhodnout, co udělá a co komu dovolí. Tím, že mu necháváte očividně hodně volného prostoru, dáváte najevo, že jste tolerantní a velkorysá. A také dokazujete, že mu plně důvěřujete. Navíc je vyšší pravděpodobnost, že vám bude věrný, když se nebude cítit omezovaný. Přesto se nad svou velkorysostí zamyslete. Přílišnou toleranci by totiž mohl brát coby povolení k nevěře (jako že je vám to vlastně jedno) anebo ji pokládat za nedostatek vaší lásky. 17 až 32 bodů: Důvěřujete druhému a akceptujete, že potřebuje volně dýchat. Ani nemáte nic proti tomu, když riskne nějaký flirt. Kdyby k tomu ale docházelo častěji nebo byste měla určité indicie, že vás může podvádět, s vaší tolerancí bude konec. V tu chvíli by ve vás vzplála žárlivost, i kdybyste vypadala navenek klidně. V podobném případě byste si s ním měla promluvit a nastavit jasně dané hranice. Domluvte se jednoznačně, kolik volnosti si vzájemně chcete dopřát. Tak nebudete mít nesprávná očekávání, vyhnete se konfliktům a vztah bude fungovat. Od 33 bodů: Flirtování vašeho milého by ve vás mohlo snadno probouzet žárlivost. A pokud se dá do hovoru s jinou ženou, reagujete velmi podrážděně. Někdy ho dokonce bez konkrétního důvodu podezíráte z nevěry či aspoň z úmyslu být vám nevěrný. Jste člověk, který intenzivně prožívá své pocity a má problém zkrotit svoji podezíravost, v mysli hned začne rozvíjet alternativní scénáře. Ale pozor! Přehnaná žárlivost může vážně ohrozit váš vztah. Naučte se partnerovi více důvěřovat a přestaňte řešit malichernosti, neotravujte si život. Zapracujte i na svém sebevědomí. |