Některé vás možná dost překvapí....

Svatba je důležitým dnem pro každou dvojici, která se pro ni rozhodne. Ať už je opulentní se stovkami hostů, nebo malá jen v kruhu těch nejbližších. Novomanželé krájí dort nebo společně zametají střepy, svatebčané na ně hází rýži, nevěsta hází květinou. Jsou to naše běžné svatební zvyky, který zná každý, kdo nějakou veselku v životě navštívil. Jak je to ale ve zbytku světa? Co jim velí tradice ve svatební den dělat, aby oslavili nové manželství? Leckdy jsou to zvyky úsměvné, v některých zemích byste se ale určitě vdávat nechtěla.

Švédsko – líbání ženicha i nevěsty

Novomanžele ve Švédsku se musí navzájem pořádně hlídat. Místní zvyk totiž spočívá v tom, že jakmile se nevěsta vzdálí ze svatební hostiny, všechny ženy líbají ženicha. A naopak samozřejmě.

Keňa – plivání na nevěstu

Nevěstu při odchodu z rodného domu nebo vesnice poplivá její otec na hlavu a prsa. A pozor, je to pozitivní – tímhle pro nás prazvláštním způsobem jí žehná.

Rumunsko – únos nevěsty

Můžete namítat, že unášení nevěsty se děje i u nás. To sice ano, ale v Rumunsku tenhle zvyk posunuli na další level. Pokud totiž unesená nevěsta stráví se svým únoscem minimálně dva dny, stane se jeho zákonitou manželkou.

Indie – barvení henou

V Indii a ostatních hinduistických zemích je zvykem nevěstiny ruce ozdobit ornamenty namalovanými henou. Proces malování i schnutí trvá leckdy i celý předsvatební den. Smyslem tohoto zvyku je přivolání štěstí, lásky a naděje do budoucího manželství.

Bali – ženy u svatebního stolu

Věřte tomu, nebo ne, ale na Bali sedí u svatebního stolu jen ženy. Jak je to možné? Muži jsou unavení a odpočívají, protože celou hostinu připravovali. To není zas tak zlý zvyk, že?

Albánie – oddělená oslava

Co je na svatbách v Albánii zvláštní? Nevěsta i ženich mají svatební oslavu zvlášť. A ta nevěstina navíc trvá celé tři dny od pátku do neděle. Ženich se za svou vyvolenou může s rodinou stavit pouze na pár hodin v sobotu, společně si zatančí první tanec a rozkrojí svatební dort. Poté ženich odchází a svou oslavu si užije v neděli. Svatební noc spolu tedy stráví až po třech dnech a nocích. Má jim to zajistit šťastné manželství.

  18:08,  aktualizováno  24. března 2019 14:33