Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Protiklady se přitahují? Odlišnosti mohou být kořením i zabijákem vztahu

Lidé s protikladnými vlastnostmi a temperamentem se přitahují nejen ve filmech. Když však odezní počáteční zamilovanost, projeví se povahové rozdíly partnerů. Má takový vztah budoucnost?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V přírodě se protiklady vzájemně doplňují, střídají se dny a noci i roční období. Podle tohoto principu se protiklady přitahují a doplňují i v partnerských vztazích. Ve filmech to tak funguje, platí to však i ve skutečném životě?

Na začátku tomu tak je. Partnery láká vzájemná odlišnost, rozdílnost povah a zájmů. Ve fázi prvotní zamilovanosti není čas na plánování společné budoucnosti. Partneři jsou plně zaujati vzájemnou fyzickou blízkostí. Odlišnost nabízí vzrušení i poznávání nových věcí. Pro nudu ve vztahu není místo. Odlišné názory, zájmy, životní styl protějšku člověku umožňují objevit něco nového.

Vzájemná zamilovanost ale není zárukou úspěšného vztahu. Toto vzrušující období plné štěstí netrvá dlouho. Po jeho skončení musejí oba partneři čelit realitě. Zjišťují, že jejich protějšek je naprosto jiný než ten, za jakého ho dosud měli. To, co každého z partnerů na tom druhém vzrušovalo a připadalo mu zajímavé, mu začíná lézt na nervy. Nastává období krize, kterou ne vždy všichni ustojí.

Domov jako bitevní pole

Dva naprosto rozdílní lidé budou obtížně hledat společné životní tempo i představu o budoucnosti. Dospět ke vzájemné shodě bude pro ně oříšek. Pokud se jeden z nich bude snažit předělat toho druhého podle svých představ, vzájemná shoda se stane nemožnou.

Partnerské soužití se promění v neustálou bitvu, při níž je nutné prosazovat své názory a bránit své hodnoty. Takové soužití je nesmírně vyčerpávající, a to i v případě snahy nacházet kompromisy. Nelze se divit, že mnohé páry to neustojí a rozejdou se.

Rovnováha mezi odlišností a podobností

Přílišná odlišnost, ale ani přílišná podobnost nejsou klíčem k úspěšnému vztahu. Tím je rovnováha mezi odlišností a podobností. V zásadních oblastech, jako jsou například názory, postoje, hodnoty, životní styl, představy o budoucnosti, výchova dětí či trávení volného času a dovolených, by se měli partneři shodnout.

Drobné odlišnosti jsou kořením vztahu. Také vzájemné sdílení svých snů, vzájemné pochopení, schopnost i ochota jeden druhému naslouchat, projevovat jeden o druhého zájem jsou klíčem k dlouhodobému úspěšnému vztahu.

I u toho nejlepšího, nejpevnějšího svazku se mohou objevit krize. Pokud si však partneři vzájemně rozumí, komunikují spolu, umí naslouchat jeden druhému a mají se rádi, krize zdárně překonají.

Někdy se jeden z partnerů začne bát, že o svůj protějšek přijde. Ze strachu se bude snažit ve všem se mu přizpůsobit. Popře své potřeby, zájmy a bude předstírat, že je má stejné jako jeho partner.

Úskalí odlišností

Některé odlišnosti jsou s dlouhodobým vztahem neslučitelné, s jinými naopak může vztah dlouhodobě dobře fungovat. Mají-li oba partneři zdravé sebevědomí, vzhledové odlišnosti jejich vztah nenaruší. Pokud však jeden z nich začne řešit vzhledové nedostatky svého protějšku, nastane problém, který může rozbít vztah.

Ne každé typy povah se vzájemně snesou, ale v některých případech se protikladné povahy mohou naopak doplňovat. Například cholerik se bude dobře snášet s kliďasem, který se nenechá vyprovokovat jeho výbušností a bude vše řešit s klidem a rozvahou.

Jsou oblasti, ve kterých je odlišnost naprosto neslučitelná s dlouhodobým úspěšným vztahem. Těmi oblastmi jsou postoje, hodnoty, finance, míra inteligence, životní styl, zájmy, výchova dětí a sex.

Mají-li partneři naprosto odlišné hodnoty, postoje, míru inteligence i životní styl, po odeznění prvotní zamilovanosti si nebudou mít co říci. Navíc si často polezou na nervy. Najít vzájemnou shodu bude nemožné.

Neméně důležitý je postoj k penězům. Soužití spořivého partnera s rozhazovačným, který rád utrácí peníze, nemůže fungovat. Dříve či později u nich začne docházet k častým konfliktům. Podobně je tomu i u rozdílného přístupu k výchově dětí. Mezi partnery to nebude klapat, ani pokud mají rozdílná libida. Výsledkem bude nevěra, časté konflikty. Takový vztah nemá budoucnost.

Rozdílné zájmy sice nemusejí být příčinou vzájemných sporů, přesto bývají důvodem rozchodu partnerů. Pokud partneři budou mít odlišné zájmy, brzy nebudou trávit volný čas spolu, ale pouze vedle sebe. Po určité době se odcizí, zmizí vzájemná láska a rozejdou se.

Přílišná vzájemná podobnost

Vzájemná podobnost vypadá na první pohled jako ideální klíč k úspěšnému vztahu. Mezi partnery by měla být určitá podobnost, ne však příliš velká. Život se svou věrnou kopií není zrovna to, co by si člověk přál. Takový vztah bývá sice bezpečný a stabilní, avšak bez jiskry, bez špetky vzrušení. Vládne v něm rutina a nuda.

V některých případech bývá přílišná vzájemná podobnost příčinou konfliktů. Například soužití dvou choleriků, dvou výbušných povah, je zárukou každodenních hádek, konfliktů. Takový vztah rozhodně nelze nazvat úspěšným.

Toxický vztah je cesta do pekla. Nestyďte se říct si o pomoc a víc si věřte

Autor:
  • Nejčtenější

Romantika bez komplikací. Na co si dát pozor u letních lásek

Léto je časem dobrodružství a nových setkání. Chvíle volna a teplé večery často přinášejí krátkodobé románky, které mohou být vzrušující, ale zároveň se mohou stát zdrojem stresu a komplikací.

21. července 2024

Jednoduše a prakticky. Funkční kousky potřebujete, skvěle se kombinují

Funkční jednoduché kousky bez zbytečných ozdůbek se vám budou hodit každý den, protože se snadno kombinují. Využijte je v horkém letním počasí, kdy vás podrží a kdy si často balíme jen pár švestek.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svěží jako limonáda. Letní módě vévodí oranžová a růžová

Zajímá vás, jaká barevná kombinace ovládne letošní prázdniny? Prim hrají v kolekcích oranžová s růžovou, ale v kurzu jsou všechny zářivé barvy.

22. července 2024

Výpověď, a co teď? Pár tipů, jak se nehroutit a všechno zvládnout

Jakmile přijdete o práci, propadnete panice. Ale je potřeba se nadechnout a pevně vykročit tím správným směrem. Poradíme vám, jak na to.

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodejte rtům šmrnc. Se správnou péčí na nich vynikne každá rtěnka

Výrazná rtěnka přitáhne pohledy okolí, působí šťavnatě a sofistikovaně. Je ale třeba mít krásné a zdravé rty i vybrat to pravé líčidlo. Máme pár tipů, jak na to.

23. července 2024

Jak voní letní parfémy? Přece jako záplava nejkrásnějších květů

To nejvoňavější období v roce si můžete ještě víc prodloužit – a to přímo na svém těle. Zahalte se do smyslných vůní květů naší přírody. Máme pro vás pár tipů s vůní léta.

24. července 2024

Dodejte rtům šmrnc. Se správnou péčí na nich vynikne každá rtěnka

Výrazná rtěnka přitáhne pohledy okolí, působí šťavnatě a sofistikovaně. Je ale třeba mít krásné a zdravé rty i vybrat to pravé líčidlo. Máme pár tipů, jak na to.

23. července 2024

Svěží jako limonáda. Letní módě vévodí oranžová a růžová

Zajímá vás, jaká barevná kombinace ovládne letošní prázdniny? Prim hrají v kolekcích oranžová s růžovou, ale v kurzu jsou všechny zářivé barvy.

22. července 2024

V zrcadle se pochvalte a vymeťte z hlavy všechny chmury

Psychika je mocná čarodějka. Co můžete udělat pro své já, abyste měli lepší náladu, snáze odolávali stresu a vzdorovali nástrahám života? Buďte k sobě laskaví.

21. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...