Daly nám život, vychovaly nás, krmily nás i šatily. Když jsme dospívaly, půjčovaly nám boty a kabelky, máme po nich prsa nebo aspoň barvu vlasů... ale to jim rozhodně nedává právo mít časově neomezenou moc nad naším životem. Které matky nás nejvíc štvou?

Matka citová vyděračka

„Ty mi nikdy sama nezavoláš!“ „Všechno jsem ti obětovala a ty jsi tak nevděčná.“ „Myslela jsem, že letos na dovolenou pojedeš se mnou a ne s kamarády, těch si ještě užiješ, ale já už tu dlouho nebudu...“ Kdykoliv se vidíte nebo slyšíte, můžete si být jistá, že zazní nějaká podobná výčitka. Asi s tím už nic nenaděláte, ale můžete si svatosvatě slíbit, že vy tohle svým dětem jednou v budoucnu nikdy říkat nebudete.

Matka poučující

„Myslím, že by se tahle skříňka vyjímala lépe v támhle tom rohu.“ „Nepřibrala jsi náhodou, zkus vysadit pečivo, to funguje.“ „Neměla bys nosit tak krátká trička, nastydneš odspodu a co pak?“ Taky vám vaše maminka neustále uděluje nevyžádané rady? Zkuste se s ní domluvit na jiném režimu: „Mami, až budu chtít poradit, tak se tě zeptám, ano?“ Ale nepočítejte s tím, že se to nějak výrazně změní...

Taky má vaše máma pocit, že má patent na správný život?

Taky má vaše máma pocit, že má patent na správný život?

Matka závistivá

Vždycky bývala tou největší kočkou ve třídě, v kanceláři, ve vsi... A vy jste měla štěstí a přirozený půvab jste po ní podědila a umíte ho prodat. Jenže místo, aby měla radost, tak od třinácti let vás provází její naštvané pohledy a uštěpačné poznámky. „Tyhle stíny ti vůbec nesluší.“ „Neměla by ses dát ostříhat?“ „Ten kluk, se kterým chodíš, bude asi pěkný děvkař!“ Je těžké smířit se s tím, že vám vlastní máma závidí a nepřeje...

Matka negativní

Kdykoli se s ní vidíte, srazí vás k zemi její všeobjímající otrávenost – s tátou je to čím dál horší, auto je na rozpadnutí, sousedi mají nezvedené spratky, venku je moc horko (nebo moc zima), na dovolené to stálo za prd a jídlo je čím dál dražší a nedá se jíst... Můžete se na svou matku zlobit za to, že je tak negativně naladěná, ale taky se můžete snažit pochopit, odkud její nešťastné pocity pramení – třeba je to jen menopauzou, ale může se jednat i o hlubší psychické problémy. Popovídejte si o tom..

Možná je to jen menopauzou, ale může za tím být i bolavá duše...

Matka diblík

Z dívčích střevíčků už dávno vyrostla, má dceru málem na vdávání, ale sama se nějak nechce cítit dospělou a usedlou. Libuje si v krátkých sukních a kabelkách s pyramidkami, nebo se ověšuje přívěsky se symboly jin a jang a v batikovaných šatech vyráží na setkání hippíků, kde pasí svět a vaří jáhlovou kaši pro stovku kámošů všeho věku a pohlaví. Nestyďte se za ní a berte ji takovou, jaká je. Zase – kdo může říct, že jeho máma plánuje objet svět v kytičkovaném bydlíku nebo zakládá dívčí rockovou kapelu?

  0:26
Témata: kabelka