Jedna bláznivá noc, nebo selhání ochrany může být prvním krokem k cestě, na kterou jste ještě nebyla připravená. V této nepříjemné situaci vám může pomoci nouzová pilulka neboli postkoitální antikoncepce. Co byste o ní měla vědět?

Slyšela jste někdy ve svém okolí frázi „museli jsme se vzít“? Dnes vás do nedobrovolného sňatku pravděpodobně nikdo kvůli těhotenství nepožene. Přesto je třeba si přiznat tu možnost, že vás partner ze strachu opustí ve chvíli, kdy se o nechtěném těhotenství dozví. 

Těhotenství a plánování rodičovství je zásadní věc, kterou je nutné s partnerem probrat a připravit se na ní. Důvěra je základ, ale pokud se přeci jen stane, že dojde k pohlavnímu styku bez bezpečné ochrany, anebo ochrana selže, můžete ještě včas zasáhnout. Čím dříve, tím lépe.

Ilustrační fotografie

Pilulku koupíte v lékárně bez receptu

V lékárně dnes běžně seženete bez ukazování občanky a receptu od lékaře „pilulku po“, která dokáže nežádoucímu početí zabránit až 72 hodin po rizikovém styku. 

„Přípravek je tím účinnější, čím dříve od nechráněného pohlavního styku ho užijete. Je lepší ho užít do 12 hodin, než čekat do dalšího dne,“ říká gynekoložka Kamila Nouzová. 

Pokud se bojíte nežádoucích vedlejších účinků, není velká pravděpodobnost, že by vás postihly. „Obecně je pilulka velmi dobře tolerována. Pokud vás začne bolet hlava nebo vám bude nevolno, nemusíte se znepokojovat, obvykle to brzy přejde. Pokud příznaky přetrvají nebo z nich budete mít obavy, kontaktujte lékaře nebo lékárníka,“ dodává gynekoložka.

Lékaři však nedoporučují užívat tabletku častěji než jedenkrát za menstruační cyklus a i to je hodně. Pamatujte si, že by postkoitální antikoncepce měla být opravdu jen nouzové řešení. Pro spolehlivou dlouhodobou ochranu jsou vhodné klasické antikoncepční prostředky, se kterými vám dobře poradí váš gynekolog.