Pár milých slov – a den je hned veselejší. Chvála totiž navozuje pocit štěstí a vzájemné blízkosti, prospívá i našemu zdraví.

Kterou větou je nejlepší začít příjemný rozhovor? Zkuste třeba: „Sluší ti to!“ nebo „Hezky se směješ!“ Uvidíte, že se budou dít zázraky. Ten, kdo skládá druhým komplimenty, totiž zaboduje svou sympatií a může počítat s pozitivní odezvou.

Platí to nejen pro náš protějšek při flirtování, ale pro každého člověka v okolí – partnera, kolegyni, prodavačku v lahůdkách nebo úplně cizí lidi ve frontě v supermarketu. A navíc se za milá slova nejen dočkáme poděkování, ale spustíme jimi i řetězovou reakci.

O obdiv a chválu stojí každý z nás

Když slyšíme slova: „Dobrá práce, povedlo se ti to!“ nebo „Ten svetr ti moc sluší!“, cítíme se uznávaní a respektovaní, říkají psychologové. Je škoda, že v naší společnosti převládá názor, že si uznání musíme nejdříve zasloužit.

Proto za každým komplimentem tušíme často neupřímné lichocení. Úplně jinak to ale vypadá například v USA, ve Španělsku nebo v Itálii. Tam totiž nejsou výroky typu „Miluju tvůj smích!“ učené úplně cizím lidem žádnou vzácností.

Pouze vy jste strůjcem svého štěstí a osudu.

Prospívají našemu zdraví, egu i soužití

Každý třetí by o sobě rád slyšel něco pěkného, jak vyplývá z průzkumů. Tak do toho! Díky chvále jsou děti sebevědomější, partnerské vztahy stabilnější a pracovní týmy motivovanější. 

Mezi přáteli, známými nebo sousedy umocňují komplimenty ochotu si pomáhat a zlepšují vzájemné soužití. A také jsou zdravé: drží naše stresové hormony v šachu a posilují náš imunitní systém.

Jak na to?

  • Správně přijímejte chválu 

Skládat komplimenty je jedna věc, přijímat je věc druhá. Někdy je to pro nás těžké, protože nám schází potřebná sebejistota. Ale pro to není žádný důvod! Mějte z pochvaly radost a užívejte si ten pocit štěstí! Ani není nutné ho oplatit, úplně stačí poděkovat a usmát se. Ten, kdo komplimenty často odmítá, už brzy nebude žádné dostávat. Vždyť i váš protějšek potěší, když vidí, že jeho chválu přijímáte s radostí. 

  • Trénujte každý den 

Nejen váš partner si zaslouží kompliment. Uznání potěší každého: od řidiče autobusu přes kolegyni až po rodiče nebo bratra. Hned se spolu budete cítit lépe. Pokuste se každý den minimálně pětkrát někoho potěšit upřímně míněnými slovy chvály, může to být naprosto kdokoliv… 

  • Dbejte na rovnováhu 

Klidně komplimenty skládejte často, ale neměli byste chválit každou maličkost. Pak by rychle ztratily svou mimořádnost a působily by nevěrohodně. Také je důležité udržovat oční kontakt, když chcete někomu říct něco pěkného. Tak mu dáte najevo, že si ho opravdu ceníte a dokážete upřímnost svých slov. 

  • Zabodujte individualitou 

Formulujte svůj kompliment co nejosobněji, zamyslete se nad tím, co má pro váš protějšek význam. Vyjádřete to milými slovy, jakmile vám proletí hlavou. Nejkrásnější výroky totiž vyplývají z momentální situace. Spontánnost a upřímnost spolu souvisí. To, co vám bezděčně vyklouzne, působí přesvědčivěji než pečlivě formulovaná chvála, protože je to skutečně od srdce. A to každý vycítí.