Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez něj těžké, s ním ještě těžší. Od toxického partnera rychle utíkejte

Žijete v partnerství, které vám bere veškerou sílu, a přesto nedokážete odejít? Je možné, že na vině nejste vy. Odhalte, jestli je váš vztah toxický, a utečte dřív, než budete mít ze života peklo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Říká se jim také novodobí upíři a jejich počet stoupá. Jedná se o lidi, kteří v podstatě emocionálně žijí na úkor druhých. Z toho, jak ho ubíjejí, ničí mu sebevědomí a radost ze života, berou svoji energii, a to jim dává sílu jít dál – na rozdíl od člověka, na kterém parazitují. Jejich vztah se posléze označuje za toxický.

„Jedná se o jakýkoli vztah, ve kterém se partneři navzájem nepodporují. Naopak se jeden snaží zničit toho druhého. Když se mu to povede, cítí uspokojení,“ popisuje to psycholožka Lilian Glass s tím, že zároveň ten dominantní z dvojice pěstuje ve svém protějšku strach a jistou formu závislosti.

„Tím pádem se pak bojí odejít a silnější se stává jeho emocionálním otrokářem,“ tvrdí odbornice.

Když to člověk vidí takto černé na bílém, vypadá všechno jasné. Ale v reálu ten, který je podobně terorizován – ať už manželem, přítelem nebo kolegou v práci – často netuší, že se to děje. „Udělat z druhého ustrašené a poslušné štěně je totiž hlavním cílem toho, kdo si zakládá na toxicitě ve vztahu,“ vysvětluje to odbornice.

Jeho hlavní taktikou je proto narušit jeho svět a dostat ho na tenký led, kdy nevěří ničemu kolem sebe a nejméně sám sobě. „Lidi proto udržují v neustálém napětí, nervozitě a strachu,“ dodává psycholožka Carly Snyder.

Za hlavní taktiku považují neustále druhého vyvádět z míry tím, jak se chovají. „Jsou jako cukr a bič. Jednu chvíli se usmívají a druhou dští síru a lávu,“ dodává odbornice.

Co by vás mělo varovat

  • dáváte do vztahu víc, než dostáváte
  • nedostává se vám úcty ani respektu
  • vaše sebevědomí se stále zmenšuje
  • necítíte žádnou podporu ani pochopení
  • často máte vztek nebo depresi, cítíte sebelítost
  • v přítomnosti partnera se nechováte uvolněně
  • kolem protějšku našlapujete vždy po špičkách
  • vina za cokoli vždycky padne jenom na vás

Kdykoli se jich zeptáte, co se stalo, odpověď zní: nic. Ale každým gestem, pohybem i slovem dávají najevo, že se děje hodně a hlavně: že za to můžete vy. To je totiž důležité – hodit vinu na člověka, který se z toho bude hroutit, a pak hrát zachránce.

„Jejich oblíbenou pavoučí taktikou je neustálé připomínání, že oni přece všechno dělají jenom pro vás. Přitom nehnou ani prstem, pokud z toho nemají výhody oni,“ popisuje to expertka s tím, že když na to skočíte, umožníte jim další krok, a tím je regulérní citové vydírání.

„Navodí ve své oběti pocit, že jim něco dluží. A ona pak kvůli onomu nesplněnému závazku udělá cokoli, o co si řeknou. A to i když ví, že to není úplně správně,“ komentuje to Lilian Glass.

Velmi často také agresor postaví svou oběť před naprosto srdcervoucí rozhodnutí. Buď já, anebo… třeba tvoje nejlepší kamarádka, tvoje matka, tvůj pes, tvoje dítě z předchozího vztahu – a tak dále. Takové ultimátum pak leží na podřízeném jedinci jako balvan.

I když to zní neuvěřitelně, s aspoň jedním projevem podobného chování se v takzvaném civilizovaném světě za svůj život potkalo přes 65 procent lidí ve věku nad 45 let. Proč pak ale v takovém vztahu zůstávají?

„Hodně často tak činí kvůli dětem, které si se svým uzurpátorem pořídí a pak je jim líto jim vzít rodinu,“ tvrdí odbornice. Velkým důvodem je ale už dříve zmíněný strach.

„Kvůli tomu, čemu musí čelit, většinou přijdou o přátele a známé, mají pokřivený pohled na realitu. A obávají se, že sami nic nezmůžou a svět je semele,“ dodává zkušená žena. Problémem také někdy bývá finanční závislost na toxickém partnerovi. A i když oběť ví, že to není správné, cítí se bezpečněji s nepřítelem po boku než sama jako kůl v plotě.

Přesto je velice potřebné, aby se člověk takovýchto životních společníků co nejrychleji zbavil a nikdy se k nim nevracel zpět. Není to lehké, ale nutné ano. Než se k něčemu takovému rozhodnete, je dobré si vytvořit záchrannou sociální síť, která vám ulehčí první dny. „Musíte vědět, kam půjdete, kde budete spát, čím se budete živit. To jsou tři základní věci,“ vypočítává Karolína Novotná, která pracuje s týranými ženami.

Pokud nemáte cíl, za kterým chcete jít, musíte si ho nejdřív vybudovat. „To obnáší třeba odchodit nějaký kurz nebo se v něčem vzdělat, aby ten první krok nebyl krokem do naprosté prázdnoty,“ radí dále expertka.

Přestaňte se také se svým problémem skrývat. Svěřte se nějakému členu rodiny nebo přítelkyni, kterou jste sice dlouho neviděli, ale v skrytu duše víte, že s vámi pořád počítá. Ať mají povědomí o tom, co prožíváte a mohou vám ve chvíli nerozhodnosti pomoci. Když odejdete, naprosto se od svého trýznitele odřízněte.

„Nemluvte s ním, nezvedejte mu telefony, neodepisujte na sms zprávy. Nechoďte na místa, kde se může objevit. Nemyslete na něj a nezaobírejte se tím, co dělá,“ nabádá Karolína Novotná.

Dokud nebudete stát pevně na svých nohou, je pravděpodobné, že by vás přetáhl zpátky k sobě a celý ten kolotoč by se roztočil znovu. A pak byste z něj také už nemuseli dokázat vystoupit.

Autor:
  • Nejčtenější

Romantika bez komplikací. Na co si dát pozor u letních lásek

Léto je časem dobrodružství a nových setkání. Chvíle volna a teplé večery často přinášejí krátkodobé románky, které mohou být vzrušující, ale zároveň se mohou stát zdrojem stresu a komplikací.

21. července 2024

Jednoduše a prakticky. Funkční kousky potřebujete, skvěle se kombinují

Funkční jednoduché kousky bez zbytečných ozdůbek se vám budou hodit každý den, protože se snadno kombinují. Využijte je v horkém letním počasí, kdy vás podrží a kdy si často balíme jen pár švestek.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svěží jako limonáda. Letní módě vévodí oranžová a růžová

Zajímá vás, jaká barevná kombinace ovládne letošní prázdniny? Prim hrají v kolekcích oranžová s růžovou, ale v kurzu jsou všechny zářivé barvy.

22. července 2024

Výpověď, a co teď? Pár tipů, jak se nehroutit a všechno zvládnout

Jakmile přijdete o práci, propadnete panice. Ale je potřeba se nadechnout a pevně vykročit tím správným směrem. Poradíme vám, jak na to.

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodejte rtům šmrnc. Se správnou péčí na nich vynikne každá rtěnka

Výrazná rtěnka přitáhne pohledy okolí, působí šťavnatě a sofistikovaně. Je ale třeba mít krásné a zdravé rty i vybrat to pravé líčidlo. Máme pár tipů, jak na to.

23. července 2024

Jak voní letní parfémy? Přece jako záplava nejkrásnějších květů

To nejvoňavější období v roce si můžete ještě víc prodloužit – a to přímo na svém těle. Zahalte se do smyslných vůní květů naší přírody. Máme pro vás pár tipů s vůní léta.

24. července 2024

Dodejte rtům šmrnc. Se správnou péčí na nich vynikne každá rtěnka

Výrazná rtěnka přitáhne pohledy okolí, působí šťavnatě a sofistikovaně. Je ale třeba mít krásné a zdravé rty i vybrat to pravé líčidlo. Máme pár tipů, jak na to.

23. července 2024

Svěží jako limonáda. Letní módě vévodí oranžová a růžová

Zajímá vás, jaká barevná kombinace ovládne letošní prázdniny? Prim hrají v kolekcích oranžová s růžovou, ale v kurzu jsou všechny zářivé barvy.

22. července 2024

V zrcadle se pochvalte a vymeťte z hlavy všechny chmury

Psychika je mocná čarodějka. Co můžete udělat pro své já, abyste měli lepší náladu, snáze odolávali stresu a vzdorovali nástrahám života? Buďte k sobě laskaví.

21. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...