Online diskuse jsou výkladními skříněmi lidské hlouposti....
Kdokoliv může napsat cokoliv. Formulovat inteligentní a podložený argument dá práci a zabere čas. Napsat blbost je jen o tom, kolik stihnete úhozů za minutu. Přesto se dá s blbostí v diskusích pracovat. Je to těžké, nutno přiznat, ale jde to. Pár moudrých rad, jak na to, dal dohromady Lukáš Hána, lektor kritického myšlení z institutu GrowJOB.

#1 Ujistěte se, že tím blbcem nejste vy

Každý máme pocit, že jsme objektivní a že naše přesvědčení jsou pravdivá. Problém je, že mnoho našich domněnek není správných. Každý se leckdy pleteme. Jak ale poznat, v čem, když se nám všechny naše přesvědčení jeví stejně dobře? Proto vždy vzpomeňte na toto zlaté pravidlo a než do nějaké diskuse vůbec vstoupíte, připusťte si, že tím blbcem v debatě byste mohli být i vy. Projděte si následující kroky nejprve sami pro sebe a zamyslete se, na čem vaše názory stojí a upřímně je zpochybněte.

#2 Blbec neví, že je blbec

Sociální psychologové Dunning a Kruger ve svém slavném experimentu zjistili, že neschopní lidé (kromě toho, že jsou neschopní), nedokážou rozeznat schopnosti těch schopných. Svou neschopnost si neuvědomují a odmítají si ji přiznat. Tomuto jevu se říká Dunning-Kruger efekt, krátce DKáčko. Blbec prostě neví, že je blbec. Nemějte mu to tedy za zlé a dobře si rozmyslete, jestli vůbec do debaty budete chtít vstoupit, protože z jeho pohledu jste blbec vy. Kolik znáte lidí, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že rozumí lékařským tématům lépe než lékaři…? I kdybyste byli největší bedny na dané téma, u blbce zkrátka nepořídíte.