Představovat zde samoopalovací přípravky asi nemá smysl, zajisté je dobře znáte a třeba i využíváte. Většina z nás je ale vnímá spíš jako jakousi pomoc pro přechodné období – to aby na pláž nepřicházela úplná běloba, aby nohy poté, co si prvně po zimě vezmete sukni nebo šortky, působily štíhlejším dojmem. Samoopalováky zkrátka bývají takové instantní řešení na přelom jara a léta, pak je však obvykle odkládáme.
To se ale jeví jako chyba. Možná vám také připadá „nepřirozené“ sáhnout po nich teď, když se můžete lehce opálit venku. Jenže právě ony nabízejí cestu, jak dosáhnout krásně bronzové kůže, aniž byste se museli vystavovat nebezpečným slunečním paprskům.
Když se na to podíváte takto a uvědomíte si, že můžete prožít celé léto ve stínu, a přitom mít bez rizika ten kýžený opálený vzhled, nezní to vůbec špatně. Přesto v souvislosti s nimi koluje řada domněnek a mýtů, které bude asi třeba nejdřív uvést na pravou míru.
Jde to i bez fleků?
Nejčastějším NE pro samoopalovací přípravky jsou možné fleky a skvrny, které se po jejich aplikaci mohou objevit. Eliminujete je už tím, že den před nanesením použijete tělový peeling. A pak pomůže vybrat přípravek šitý na míru vašim potřebám.
K dostání v obchodech je toho hodně, například samoopalovací mléka a krémy. Jejich výhoda spočívá především v tom, že pokožku zároveň hydratují a vyživují. Kůže tak bude okamžitě nejen přirozeně opálená, ale také hezky jemná, zářivá a vyživená. Nanášejí se snadno, jen je třeba chvíli počkat, než se vstřebají do pokožky. Zdravý nádech poskytují ve většině případů postupně, což působí opravdu přirozeně.
Samoopalovací spreje docení všichni, kdo spěchají – rychle schnou. Bývá však náročné je aplikovat rovnoměrně, chce to tedy trochu cviku a kvalitní rozprašovač, co funguje i při změně poloh.
Těm, kteří nemají se samoopalovacími krémy zkušenosti, se doporučují samoopalovací pěny. Ty se skutečně snadno roztírají a výsledek bývá přirozený, prakticky bez flíčků.
Vymyjí se při plavání?
Často nechceme používat samoopalovací krém v létě z obavy, že se začne roztékat či smývat hned, jak se víc zpotíme, nebo poté, co skočíme do bazénu. Ovšem není třeba se bát. Samoopalovací přípravek pokožku jenom vytónuje, ale jakmile zaschne, už ho tak snadno nesmyjete.
Pravdou je, že častým pobytem ve vodě životnost samoopalováků poněkud klesá, místo sedmi dnů vám tak vydrží třeba jen šest. Nejvíc ale v této souvislosti vadí horká voda, ve které se většinou v létě zase tolik nekoupeme.
Nevadí při opalování?
Jestli chcete samoopalovací prostředky opravdu jen jako startovní přípravu na pláž, můžete nabýt dojmu, že vás vrstvička barvy ochrání před sluncem. Nikoliv, sluníčko na pleť působí úplně stejně, jako by na ní žádný samoopalovací přípravek nebyl, to znamená, že ji nechrání před slunečním zářením. Skrz něj se ale normálně opálíte, takže na kůži můžete bez obav nanášet opalovací kosmetiku s náležitým UV faktorem.