K parnému létu patří i výraznější pocení. Naštěstí můžete vonět i s koláči v podpaží. A nebo zkusit tvorbě potu zabránit, třeba pomocí bylinek.

Potí se každý člověk a je to tak správně. Právě pocení totiž zabraňuje tomu, aby se organismus přehříval, a je zcela přirozené. Jeho další důležitou funkcí je produkce látek pro látkovou výměnu a elektrolytů, které jsou jinak detoxikovány hlavně přes ledviny.

Tělo ovšem nevylučuje pot jen v horku a při zvýšené fyzické námaze, ale třeba i při hormonálních výkyvech, stresu, trémě, strachu či bolesti. 

Potní žlázy najdeme na řadě míst těla, ale „nejpostiženějšími“ místy jsou podpaží, dlaně a chodidla, u nich je produkce potu nejvyšší.

Zápach způsobují bakterie

Faktem je, že samotný pot nezapáchá. Nepříjemný odér totiž způsobují kožní bakterie, které ho rozkládají. Ani dokonalá hygiena ovšem zápachu nemusí zabránit. 

Jak to řešit? První pomocí jsou antiperspiranty a deodoranty. Jejich účinky se liší, deodoranty neobsahují žádnou složku, která by omezovala pocení, „pouze“ zápach neutralizují a díky parfemaci také překrývají. Jejich výdrž je však slabší a propoceným „koláčům“ zkrátka nezabrání.

Šalvějový čaj mírní pocení

Pokud nedáte dopustit na čistě přírodní produkty, vezměte si na po pomoc bylinku šalvěj, která pomáhá pocení zmírnit.

Zkuste třeba šalvějový čaj: Lžičku sušené šalvěje nasypte do varné skleněné nádoby a zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte louhovat asi 10 minut a poté přelijte do šálku. 

Pozor: Šalvějového čaje by se měly pít maximálně dva šálky denně. Při předávkování totiž hrozí křeče.

Antiperspiranty také pomáhají tvorbu potu snižovat – obsahují jí totiž hliníkové soli, které mírní tvorbu potu v podpaží tím, že zužují horní část vyústění potní žlázy. Kromě toho přímo působí na redukci tvorby bakterií, a tak účinně chrání před zápachem. Deodoranty i antiperspiranty jsou k dostání v několika podobách. Vybrat si můžete ze sprejů, tuhých sticků, roll-onů (kuliček) i krémů.

Pokud se hodně potíte, vyhýbejte se oblečení ze syntetických materiálů a volte ty přírodní, jako jsou například 100% bavlna nebo len.

Témata: Týdeník Tina