Máte radost z nového sexy modelu plavek? Poradíme vám, jak se o ně starat, aby vám sloužily déle než jen jednu sezonu.

Na plovárně, u moře

Než si plavky obléknete, osprchujte se. Zbavíte se potu, antiperspirantu a tělového mléka... Podruhé se osprchujte s plavkami, než vstoupíte do vody, a potřetí, když z ní vylezete. Nejvíce jim totiž škodí spojení slunce a chlóru nebo soli.

V plavkách si nesedejte na kameny, beton, písek a jiné drsné plochy, včetně dřevěné lavice (tříska zatrhne textilii), dejte si pod sebe osušku nebo pareo.

Při aplikaci opalovacího přípravku se snažte natírat jen pokožku. Mastnota se z plavek hůře dostává a vyšší ochranný faktor opalovacího krému může způsobovat žloutnutí a skvrny. Při sjíždění tobogánů hrozí, že si plavky prodřete.

Elastickým materiálům vadí i pot, proto si třeba plážový volejbal zahrajte v jiném oděvu.

Než půjdete domů

Mokré plavky nikdy neždímejte jako běžné prádlo. Vodu z nich lehce vymačkejte ideálně čistým ručníkem (ne tím, který jste používaly celý den u vody), pak je obalte ručníkem. Nedávejte je do igelitového sáčku, kde se zbytečně zapaří.

Doma, nebo v apartmánu

Po každém použití plavky nejdříve vyperte ve vlažné vodě s trochou pracího prostředku pro ruční praní nebo použijte prací mýdlo.

Někteří výrobci zakazují praní v pračce, jiní ho připouštějí – podívejte se na etiketu. Může-li váš model do pračky, vložte jej do pracího sáčku, přidejte tekutý prací prostředek a zapomeňte na aviváž a bělicí prostředky. 

Volte šetrný prací program na 30 až 40 °C bez ždímání. Pračka lépe odstraní například zbytky opalováku, vodní řasy a podobně. Nakonec ještě vymáchejte.

Jak si vybírat plavky, aby zakryly všechny nedostatky

Sušení, ukládání

Ždímání kroutivým pohybem není vhodné kvůli kosticím a vyztuženým dílům, také poškozuje textilní vlákna. 

Po přeprání je v ručníku vymačkejte a položte na druhý suchý ručník na sušák vodorovně. Tak, aby mohly z obou stran „dýchat“.¨

Až budete plavky s vyztuženými bezešvými košíčky ukládat do šatníku, dbejte, aby byly správně vytvarované. Jinak se podprsenková část může zdeformovat.