Nadbytek paprsků a přílišné slunění, kterého si nyní v létě dopřáváme víc než dosytosti, zanechá často na naší pleti nechtěné stopy v podobě pigmentových skvrn. Jak na ně, aby nám nezůstaly nastálo?

Pobyt na slunci zvyšuje aktivitu melanocytů, což jsou buňky, které vytvářejí kožní barvivo. Těmto nedostatkům se ale dá účinně předejít. A v případě, že se skvrnky na pleti už objevily, existuje celá řada účinných prostředků, které vás jich zbaví.

Slunce není jediný viník

Bylo by však nefér vše svádět jen na sluníčko. Tmavé flíčky se často objevují jako důsledek hormonálních změn během těhotenství a také u žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo hormonální substituci v období menopauzy.

Skvrny mají převážně hnědé až šedohnědé zbarvení a až o devadesát procent případů častěji postihují osoby, které mají tmavší pleť (jsou tmavší fototyp). Svůj díl viny mají i geny, nesprávná funkce jater, ale mnohdy také neodborné kosmetické ošetření spojené s nadměrným vystavováním se slunci.

Jedním z typů pigmentových skvrn jsou i takzvané stařecké skvrny, jež se objevují zpravidla na rukou, obličeji, krku a dekoltu. Mnozí lidé, především ženy, nesou tyto kosmetické nedostatky velmi těžce.

A není divu. Výskyt tmavých skvrn, které bývají nejčastěji spojovány právě se stárnutím, totiž nikomu na sebevědomí nepřidá.

Chraňte se i ve stínu

Nejlepší prevencí je důkladná ochrana před slunečním zářením. Volte proto kvalitní kosmetiku s vysokým UV filtrem (na obličej, dekolt a paže faktor 50, na zbytek těla 30) a chraňte se i tehdy, když se přímo nesluníte. Místo make-upu pak můžete použít speciální CC krémy s filtrem proti slunci, které pleť barevně sjednocují, brání jejímu začervenání i výskytu pigmentových skvrn.

Máte-li sklon k tvorbě tmavých flíčků, vyzkoušejte i přípravky s kyselinou kojovou či AHA peelingem. Kyselina kojová reguluje produkci melaninu (hnědý až černý pigment, který dává barvu pokožce a vlasům), AHA peeling využívá ovocné kyseliny, které přimějí pokožku k regeneraci. Dále existují také speciální depigmentační krémy, bělicí masky nebo emulze.

Zkuste citron a podmáslí

Proti pigmentovým skvrnám pomáhají i různé domácí prostředky, třeba citronová šťáva. Vymačkejte jeden celý citron, do šťávy namočte vatový tamponek a dvakrát denně s ním potírejte postižená místa. Kyselina citronová urychluje odlupování vrchní vrstvy pokožky a napomáhá postupnému zesvětlování pigmentových skvrn.

Na tmavé flíčky funguje také směs jogurtu a medu. Vezměte od každého lžičku a naneste na kůži. Nechte působit třicet minut a potom smyjte.

Osvědčeným bělicím prostředkem je i podmáslí, o zesvětlení se v tomto případě postará kyselina mléčná, ale pouze tehdy, budete-li o pokožku pečovat pravidelně.

8. Citronovo-česnekový elixír

Nakrmte pleť zevnitř

Abyste zabránili výskytu pigmentových skvrn, je třeba kůži vyživovat i zevnitř. Zaměřte se na stravu bohatou na vitaminy a stopové prvky. Nezbytný je především vitamin A, niacin (vitamin B3), biotin (vitamin B7) a zinek. K normální pigmentací ale napomáhá také měď, která je nezbytná pro syntézu melaninu.

V lékárnách jsou k dostání kvalitní doplňky stravy obsahující kombinaci všech důležitých vitaminů a minerálů potřebných k péči o zdravou pokožku, obohacené ještě o některé bylinné extrakty (například z pupalky dvouleté).

Sáhněte do spíže

Sázíte v péči o pleť hlavně na kvalitní kosmetiku? Často ani netušíme, že máme na dosah ruky potraviny, které fungují daleko účinněji než drahé krémy.

Vyzkoušejte třeba následující:

  • Vařená rajčata: Tepelně upravená rajčata uvolňují velice účinný antioxidant zvaný lykopen, který likviduje volné radikály, chrání před účinky UV záření, brzdí stárnutí kůže a tvorbu vrásek. Bohatě stačí, když denně sníte jedno rajče (či dvě lžíce přírodního rajčatového pyré).
  • Kurkuma: Oblíbené indické koření podporuje vytváření kolagenu a dá se přimíchat do všech pikantních jídel. Pro lepší využití kurkumy je dobré přidat černý pepř, mnohonásobně zvýší její vstřebatelnost. Ve formě pleťové masky (smíchaná s trochou mléka) zase dodá pokožce nádherně zlatavý vzhled.
  • Kešu mléko: Můžete ho vypít samotné nebo ho přidat například do kávy. Obsahuje měď, což je další významný antioxidant, který podporuje vyrovnaný tón pleti. Připravíte si ho velmi jednoduše, rozmixujete kešu oříšky ve vodě. Můžete ho ochutit medem či skořicí.