Bundy, svetry a koneckonců i povinné respirátory nás mohou svést k domněnce, že se v nemusíme starat o svou pokožku. Ale platí opak. I v chladnějším počasí je třeba péči o pleť věnovat pozornost.

Zima pokožku vysušuje a přechody z chladu do vytopených místností to ještě zhoršují. Pleť proto musíme ošetřovat hydratačními krémy. Ale pozor, odborníci doporučují hydratovat pokožku na noc, kdy jsme v teple. 

Přes den a nejen do mrazu bychom na obličej měly používat mastnější krémy. Rozhodneme-li se pro zimní horskou túru, můžeme mít na tváři přímo vrstvičku takového přípravku.

Na rty patří balzám nebo jelení lůj. Asi jednou týdně bychom měly pleti dopřát peeling a následnou výživnou pleťovou masku.

Ani kůže na ostatním těle by neměla zůstat bez péče. Měly bychom používat tělové mléko nebo krém vždy po sprchování.

Vlasy potřebují po každém umytí výživný kondicionér. Pomůže napravit vysoušení kvůli mrazu, ale i vytopeným místnostem. Při mytí nezapomínejme na kůži pod vlasy, ta se totiž mastí kvůli čepicím a šátkům. Pokud je to možné, zapomeňme v zimě na fén. Kulma a vlasová žehlička jsou přímo zakázány!

ilustrační snímek

Co chtějí nohy

Nohy si zaslouží důkladnou péči celoročně, nejen když chodíme naboso. V chladných měsících potřebují péči mimo jiné proto, že jsou celý den nazuty v neprodyšných botách, a to jejich pokožce nesvědčí.

Jednou měsíčně bychom si měly dopřát profesionální pedikúru (ta je ovšem nyní nedostupná), ale tu běžnou zvládneme i doma. Začneme desetiminutovou vodní lázní. Nohy osušíme a teprve pak odstraníme zrohovatělou kůži na chodidlech pemzou nebo seřezávačem (pemza je bezpečnější). Na závěrečné vyhlazení chodidel můžeme použít peeling. Nehty zastřihneme do rovného tvaru a nakonec nohy promažeme hydratačním krémem. Můžeme si dopřát i výživnou masku pomocí hutného krému, po namazání nohy oblékneme do ponožek a necháme půl hodinky v klidu.

Úzké boty, těsné oblečení a umělé materiály nohám nesvědčí, zejména pokud trpíme křečovými žilami a otoky. Malé boty navíc ničí nožní klenbu a jsou příčinou vbočených palců. Když nesprávně chodíme, následují bolesti kolen, kyčlí a páteře. Je lepší pořídit si kalhoty i boty o něco větší, než aby byly nohy utlačovány. Lidé se sklonem k metličkám a křečovým žilám jim musí věnovat pozornost, i když jsou pod oblečením. 

„Otoky, brnění, křeče a eventuální další nepříjemné pocity v oblasti nohou mohou signalizovat počínající žilní onemocnění. Pokud přijde pacient včas, můžeme spolupracovat na tom, aby se průběh zpomalil a příznaky se zmírnily,“ říká Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy. Více najdete na webu Zilniporadna.cz.

Ženy, které trpí na otékání nohou zejména při nošení kozaček, by si měly dopřát masáže. Začneme od chodidel a jemnými krouživými pohyby prsty a dlaněmi postupujeme ke stehnům. Cílem je dostat nahromaděnou krev nahoru, proto určitě nemasírujeme od stehen dolů. Rozhodně neuškodí zajít si občas na lymfatickou masáž k profesionálům. 

Nohám pomůže pravidelná ostřejší chůze. Při sklonech k otokům a metličkám není vhodné otužování, sauna ani pára. Nohy myjeme příjemně teplou vodou a nakonec je dáme na minutu či dvě do vody chladnější.

ilustrační snímek

Co milují ruce

V zimě pokožka na rukou vysychá rychleji než v teplém počasí. Mohou se na ní objevit i trhlinky, do kterých snáze vnikne infekce. Krém na ruce bychom měly nosit s sebou a během dne si kůži promazávat. 

Mějte ruce jako v bavlnce. Pečujte o ně přes noc, dopřejte jim peeling

Mnohem častěji bychom měly rukám dopřát i zábaly a výživné masky. K dostání bývají i s rukavicemi, protože nejlepší je nanést masku na ruce na noc. Rukavice se pak postarají o to, abychom ji neotřeli do povlečení. Můžeme doporučit i občasný peeling, který očistí kůži od odumřelých buněk. Krémy a masky se pak lépe vstřebají.

Když jdeme ven za chladného počasí, měly bychom mít rukavice. Ty mají v dnešní době navíc ten efekt, že se na ruce nedostanou viry z madel a držadel v hromadné dopravě. Na látce se viry udrží aktivní kratší dobu než na kůži. Co se dezinfekce na ruce týče, pokud máme na výběr, volíme šetrné dezinfekční gely.

Určitě bychom neměly zanedbávat péči o nehty. I ty totiž v zimě trpí a vysychají. Nanést každý večer na nehty výživu určenou přímo pro ně se vyplatí, protože se pak méně zatrhávají a lámou. Kdo si nehty lakuje, měl by před každým novým nalakováním nejen nehty dobře odlakovat, ale také na ně nanést výživu. Stojí za to zamyslet se i nad speciálními výživnými laky na nehty, které poslouží jako lak podkladový.