Zpočátku nacházíte v kartáči jenom o několik vlasů víc než dřív. Najednou se ale objevují na polštáři celé chomáče. A s nimi se dostavuje obava – co když přijdu o všechny vlasy? Obzvláště pro ženy je to velice citlivé téma.
Pomoct může i pouhé uvolnění
Za ztrátou vlasů se často skrývá přetrvávající stres nebo psychická zátěž. Proto když na sebe budete víc dbát a dopřejete si čas na zklidnění a uvolnění (využijete například relaxační techniky či meditaci), vlasy zpravidla opět dorostou.
I po překonaném chřipkovém či jiném vážném onemocnění se může stát, že vlasy prořídnou, a to i několik týdnů po překonání nemoci. Zvýšená tělesná teplota totiž často poškozuje kořínky vlasů, protože se jim nedostává dostatečné výživy.
Extra tipAby se vám strašák jménem vypadávání vlasů vyhnul, věnujte svůj čas a úsilí dostatečné prevenci. Můžete posílit vlasové folikuly (tkáň a cibulky, z nichž vyrůstají vlasy), a předejít tak ztrátě vlasů, případně proti řídnutí kštice účinně zakročit. K tomuhle účelu jsou vhodné rostlinné látky z jablečných slupek a prosa, stejně jako vitální látka biotin, vitamin B5 a oxid křemičitý (na vhodný přípravek se zeptejte v lékárně, určitě vám poradí). |
Dobrou zprávou ale je, že v tomhle případě to netrvá dlouho a vlasy samy od sebe začnou opět dorůstat. Víte, jaké další příčiny vypadávání vlasů existují a na jakého lékaře byste se měla v takovém případě obrátit?
Rovnoměrné (difuzní) vypadávání
Jestliže je vlasů po celé hlavě rovnoměrně méně, jde o difuzní vypadávání. Nejčastěji k němu dochází kvůli nedostatku důležitých živin, jako je železo, zinek a omega-3 mastné kyseliny. Spravit se to dá každodenní vyrovnanou pestrou stravou. Zelená zelenina (třeba špenát nebo salát) obsahuje železo, ovesné vločky zase zinek a dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou například vlašské ořechy.
Ztráta vlasů na temeni
Pokud objevíte ve vlasech u čela a na temeni holé kouty, trpíte patrně lokálně podmíněným vypadáváním vlasů. V takovém případě by mohla pomoct účinná látka minoxidil (k dostání bez receptu v lékárnách). Stačí ji 1–2× denně jemně vmasírovat do kůže na hlavě.
Roztroušená holá místa
Když se na hlavě vytvářejí porůznu holé plošky, jedná se o kruhové (ložiskové) vypadávání. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo napadá vlastní tkáň (vlasové kořínky).
V mnoha případech si s ním poradí organismus sám. Pokud ne, lékař většinou předepíše kortikoidy, které se nanášejí na holá místa. Tím se nežádoucí imunitní reakce potlačí.
Pomoc lékaře
Celá řada dermatologů se zabývá problematikou vlasů a mají i specializované poradny. Lékaři je potřeba sdělit anamnézu (dosavadní onemocnění) svou i své rodiny. Pak se provádí vyšetření vlasových kořínků (tzv. trichogram) a trakční test (tahem). Kromě toho se provádí laboratorní rozbor krve na obsah hormonů, stopových prvků a na funkčnost štítné žlázy.
Po zjištění druhu vypadávání vlasů se pak stanoví nejvhodnější léčebný postup. Konzultujte předem se svou zdravotní pojišťovnou, zda jsou tyto výkony hrazené.