Blíží se léto, prázdniny a čas dovolených, a s tím také starost o to, jak se bezpečně a přitom krásně opálit. Na co byste neměla zapomenout.

Slunce je pro nás důležité, bez něj by nebyl život na Zemi. Jeho svit nám dokáže zlepšit náladu, dodat optimismus i energii a na lidský organismus má mnoho příznivých vlivů. Pomáhá nám třeba při tvorbě vitaminu D a podobně. Ale není radno si s ním zahrávat.

Co sledovat

  • Jak vysoký ochranný sluneční faktor (SPF) opalovací přípravek má. Vybírejte podle citlivosti pokožky na slunce, intenzity slunečního záření, délky pobytu na slunci, prostředí, nadmořské výšky, plánovaných aktivit, úrovně dosavadního opálení atd.
  • Zda přípravek má dostatečnou ochranu před UVA i UVB zářením – je třeba se dobře chránit před oběma typy.
  • UVA záření proniká do hlubší vrstvy kůže, způsobuje její dlouhodobější poškození sluncem i předčasné stárnutí. UVB záření působí v horní části kůže, kde aktivuje produkci melaninu, díky němuž se opálí. Je ale hlavní příčinou spálení kůže sluncem.
  • Jaké UV filtry přípravek obsahuje – ovlivňuje to i způsob jeho aplikace.
Pro lidský organismus je pobyt na sluníčku nesmírně důležitý. Díky němu totiž získává vitamin D, který je nezbytný pro zdravé svaly, kosti, zuby a také pro správné fungování srdce, mozku či imunitního systému. Vitamín D hraje důležitou roli především ve vývoji dětí. Všeho ovšem s mírou.

Minerální, nebo chemický?

Záleží na vás, zda si pořídíte opalovací přípravek s chemickými, nebo minerálními (mechanickými) UV filtry, zjednodušeně: zda pohlcovač, nebo odrážeč.

  • Minerální filtry nepronikají přímo do kůže, ale vytvářejí na jejím povrchu film, který od ní jako sluneční clona odráží paprsky. Přípravky s minerálním filtrem působí hned po nanesení, takže ho můžete aplikovat až těsně před pobytem na slunci.
  • Chemické filtry se do pokožky vstřebávají, a tak ji chrání, protože pohlcují UV záření. Přípravky s nimi je třeba použít na kůži zhruba 20 až 30 minut před tím, než jdete na sluníčko.

Tipy a triky

Jste netrpělivá a chcete chytání bronzu urychlit? Zkuste aktivátor opalování (Ziaja SUN, 80 Kč). Obsahuje kakaové máslo, D-panthenol a hlavně tyrosin – stimulátor melaninu, který urychluje proces hnědnutí pokožky. Aktivátor se aplikuje před opalováním a na slunci potom použijte opalovací přípravek s dostatečným ochranným SPF faktorem.

Neviditelná síla slunce. Vše, co potřebujete vědět o opalování

Make-up s ochranou Chcete se chránit před sluncem a přitom mít make-up, který zakryje nedokonalosti pleti a sjednotí její odstín? Lehký opalovací přípravek s ochranným UV filtrem můžete použít jako podklad a na něj dát běžný make-up. Nebo sáhněte po make-upu se SPF.

 Peeling jako první krok Přejete si pěkné rovnoměrné opálení, bez tmavších a světlejších skvrnek či loupání? Pak svůj „útok“ na slunce začněte tím, že povrch kůže zbavíte starých, odumřelých buněk – udělejte si jemný, ale důkladný peeling celého těla. Peeling se doporučuje nejen před opalováním na slunci, ale také před použitím samoopalovacích přípravků. Musí být ale opravdu něžný, a to zejména na citlivých partiích, jako je obličej. Očnímu okolí se vyhněte úplně. Při „obrušování“ těla si můžete vzít na pomoc třeba jemný kartáč.

Proti stárnutí pleti Nadměrné vystavování se slunci způsobuje stárnutí pokožky (kromě závažnějších zdravotních rizik), a tak neškodí řešit sluneční ochranu a šetrnou anti-agingovou péči v jednom. Přípravky, nabízející takové kompletní řešení, dokážou zmírňovat vrásky, pigmentové skvrny, intenzivně hydratovat apod. Jsou každodenními, velmi cennými pomocníky péče zejména o zralejší pleť.