Často se objevuje na sukních, šatech nebo topech, někdy třeba zdobí také jemné šálky. Plisování je zkrátka elegantní a stylově podtrhuje ženskost. Co takhle si tento vrchol elegance obléci na štědrovečerní večeři?

Plisé je vrstvená oděvní látka. Záhyby a plisování oděv rozšiřují a dávají mu objem tím, že v pravidelných rozestupech vrství materiál. Působí zajímavě, ať už na jednobarevném, nebo potištěném podkladu. Záhyby u plisovaných látek se vytvářejí nahodile nebo pravidelně a v různé šířce i hustotě. 

Plisování textilie oživí, protože jim dodává plastický povrch. Látka je díky vrstvení pružná a nerozjíždí se ve švech. Většinou se volí na elegantní modely. 

Název plisé pochází z francouzského slova plissé, což znamená přeložený. Tahle plošná textilie či jiný plošný útvar s uměle vytvořenými záhyby může být tkaná i pletená. Záleží jen na vás, kterou si vyberete. 

Nebo se rozhodnete pro obě? 

Víte, že...

... trvalé plisé je zaručeno jen u textilií z termoplastických chemických materiálů? V praxi se jedná především o polyester. U textilií z přírodních vláken se totiž záhyby praním narušují.