Nošení roušek a respirátorů nás sice chrání před viry a bakteriemi, ale zase neprospívá naší pleti. Jejich dlouhodobé používání způsobuje nový kožní problém, který už získal svůj vlastní odborný název – maskné. Poradíme vám, jak se ho zbavit a zmírnit i jeho následky.

Termín maskné je odvozen z kombinace dvou anglických slov - „mask” a „acne”. V zásadě jde o mechanické akné a různé druhy vyrážky, které se objevují zejména na bradě, tvářích a kolem úst, tedy v místech, jež často zakrýváme rouškou.

Příčiny tohoto typu akné jsou dvě. Prvně je viníkem konstantní dráždění kůže, kvůli kterému dochází k narušení její ochranné bariéry. Druhou příčinou je pak vlhkost, jež se během dlouhodobého nošení pod rouškou tvoří. A pokud každé ráno aplikujete na pleť make-up, problém se jen zhoršuje.

Protože je ovšem nošení roušky důležitá věc, díky které chráníme sebe i své okolí, sundat si ji na veřejných místech prostě nemůžeme. Naštěstí existují způsoby, jak udržet pokožku zdravou a jak zabránit tomu, aby maskné vůbec vzniklo.