Možná ji moc nepoužíváte, ale věřte, že pleťová maska prospěje každému typu pokožky. Musíte si ovšem vybrat tu správnou, která jí udělá dobře.

Pleťové masky toho umí spoustu: dodávají hydrataci, odstraňují nečistoty, pomáhají proti tvorbě vrásek, vyhlazují a vypínají pleť. Zároveň přidávají pocit, že o sebe pečujete s bonusem navíc.

Proč používat masku?

Aplikovat si na tvář zklidňující nebo chladivou a voňavou směs, uvelebit se do křesla, zavřít oči a snažit se myslet jen na příjemné věci? Už jenom tenhle malý rituál dělá z působení masek opravdový zážitek. Vypadá-li pleť unaveně a bledě, koncentrované účinné látky, které masky obsahují, se bleskově postarají o novou svěžest. Navíc si můžete vybrat z celé řady textur a konzistencí. 

Extra tip:

Máte-li sklony k pupínkům, raději si odpusťte výživné masky, které obsahují například kakaové máslo, kokosový, sezamový nebo olivový olej. Problematické a nadměrně se mastící pleti by zrovna neprospěly. Naopak výborně působí na přesušenou pleť, která má tendenci k olupování a rychle vysychá. 

Poslední dobou jsou oblíbené textilní a gelové masky, které jen vyloupnete z obalu, vyhladíte na obličeji a po určité době jednoduše sloupnete bez jediné kapičky nebo drobečku. Můžete s nimi klidně i něco dělat (pracovat, uklízet), ale byla by to věčná škoda právě pro tu chvíli vzácného odpočinku, který působení a relaxaci tolik prospívá.

Jak často masky nanášet?

Lehké masky, které uvolňují nebo hydratují pleť, můžete používat celkem často. U výživnějších produktů stačí jednou týdně. Aby maska mohla správně působit, nanášejte ji vždy na důkladně vyčištěnou pokožku. 

Důležité: Pokud se případně objeví pupínky či pleť začne nepříjemně svědit, je možné, že je už „přepěstěná“ a produkt je pro ni moc silný. Nebo obsahuje nějakou z látek, na niž je pokožka alergická (může se to stát i u přírodních a čistě rostlinných masek).

Ilustrační fotografie

Který produkt je nejvhodnější?

Většina masek nám prozradí už na obalu, co všechno dovedou. Mají například čisticí účinek na problematickou a aknózní pleť, minimalizují póry, odstraňují černé tečky, vypínají obličejové kontury, zklidňují případná podráždění, dodávají pokožce nezbytnou hydrataci a výživu, působí proti stárnutí pleti i tvorbě vrásek nebo zkrátka „jen“ osvěžují unavenou pleť. Pokud vám není úplně jasný návod na obalu, vyplatí se kontaktovat kosmetičku, která vám stanoví péči na míru. Pak už budete vědět, co vaší pleti opravdu prospěje.

Vyplatí se péče přes noc?

Zatímco spíte, kožní buňky pracují na plný plyn. Regenerační schopnost kůže se zvyšuje a pěstící látky se lépe vstřebávají. V téhle fázi můžou, stejně jako ostatní pěstící produkty, optimálně a do hloubky pokožky působit i pleťové masky. Určitě vyzkoušejte speciální noční masky, které mají velice rychlou vstřebávací schopnost a nezanechávají stopy na povlečení. Ráno bude pleť hezky vyhlazená.

A co recepty našich babiček?

Vlastnoručně vyrobené masky jsou také velmi oblíbené. Vyjdou vás často o dost levněji než ty z obchodu a vy přesně víte, co do nich dáváte. Jejich příprava je kromě toho docela zábavná a zajímavá. Rozhodně vás nezklamou třeba masky s medem, tvarohem, přírodním bílým jogurtem nebo smetanou. Zklidňují pokožku, osvěžují ji a dodají pleti sametovou hebkost. Užijete si je.