Jak vybíráte kosmetiku? Poslepu sáhnete po oblíbeném produktu, zaujme vás nápaditý obal, nebo pečlivě prozkoumáte seznam obsažených složek? To poslední se vám rozhodně vyplatí.
Papaya

Zázračné „céčko“

Oblíbenou a účinnou složkou kosmetických přípravků je vitamin C. Přírodní „céčko“ se nachází ve spoustě ovoce a zeleniny, patří k nim například citrusy, šípky, černý rybíz, jahody, ale i exotická papája, mango, ananas či kiwi, červená paprika, listová zelenina, především růžičková kapusta, brokolice, zelí nebo kedlubny. Pro kosmetické účely se někdy vyrábí vitamin C i synteticky.

Vitamin C je pro náš organismus velmi důležitý. Posiluje imunitu, chrání nás před škodlivými viry, je ale i přímo prospěšný pokožce a vlasům – jako silný antioxidant je chrání před poškozením volnými radikály. 

Ty mohou v pleti vyvolávat oxidační stres, vedoucí k jejímu předčasnému stárnutí. Kromě slunečního záření vyvolávají tvorbu volných radikálů například také znečištěné životní prostředí a nezdravý životní styl (obsahuje je třeba i cigaretový kouř).

„Céčko“ zpomaluje proces stárnutí kůže a viditelně redukuje vrásky, také eliminuje pigmentové skvrny a vyrovnává tón pokožky, podporuje tvorbu kolagenových vláken, dodává pleti jas, pevnost a pružnost, urychluje i regeneraci drobných poranění kůže. Na vlasy působí tak, že revitalizuje vlasové vlákno a chrání ho před lámáním a třepením. Hledejte ho, ať máte jakýkoli typ pleti.