Druhá květnová neděle patří našim spřízněným duším, které se pro nás obětovaly od první chvíle, kdy se v nás začal rodit život.
Maminky nás držely za ruku, když jsme poprvé kráčeli do školky, když jsme ochořeli a cloumala námi horečka, když jsme poprvé oplakali zlomené srdce… Existuje spousta dalších důvodů, proč bychom s maminkami měli jejich den oslavit, a je i mnoho historických dokladů, z nichž pramení, že matky byly uctívány už v antickém Římě.

Ženě, jako stvořitelce života, patřily za doby starého Říma oslavy s názvem Matronalie, zasvěcené bohyni Juno, údajně se jednalo o první březnový den. Pohnutky vzdát holt matkám projevili křesťané ve Velké Británii, kteří v 16. století stanovili 4. neděli od začátku půstu jako Mothering Sunday. Ten den patřil návštěvám kostela v mateřském městě, resp. ve městě, kde matka návštěvníků bydlela. Děti cestou do kostela posbíraly květiny, které svým maminkám věnovaly.

Dalším krokem k ustanovení Dne matek koncem 19. století byla pohnutka sociální aktivistky Julie Ward Howerové, jejíž cíl nebyl nakonec dosažen. Komu se to ale začátkem 20. století povedlo, byla Američanka Anna Marie Jarvisová. Vnitřní potřeba oslavit památku její matky, zakladatelky pracovních kroužků poskytujících zdravotní pomoc, jí dala pohnutku, aby tento den oslavila s přáteli. O rok později, roku 1908 proběhla první veřejná oslava Dne matek v kostele v Graffonu.

Den matek jako oficiální den oslav oznámil roku 1910 guvernér Západní Virginie a 2 roky poté byl Den matek oficiálně stvrzen prohlášením prezidenta Wilsona.

U nás byl poprvé Den matek oslaven roku 1923 díky bojovnici za mateřská práva Alici Masarykovou. Přestože byl svátek během komunismu téměř vytlačen oslavou MDŽ, přetrvala oslava mateřství do dnes a tak si každoročně druhou neděli v květnu připomínáme, jak jsou naše maminky v životě důležité.

Jejich zásluhy nelze vyvážit zlatem, přesto se najdou originální způsoby, jak mamince vykouzlit zářivý úsměv na rtech.

Krása uzamknutá ve šperku

Kdo lépe zná vkus své maminky, než Vy? Její půvab podtrhněte  krásou šperku s ladně taženými křivkami od Calvin Klein. V kolekci Brilliant objevíte kouzlo krystalků Swarowski v několika variantách šperků.

Mládí a odpočinek

Voucher na kosmetické služby, které rozjasní pleť a dodají vitalitu, si zaslouží každá maminka. Jak lépe by si mohla dopřát kýžený relax, než právě během kosmetických a relaxačních procedur?

  23:53,  aktualizováno  24. března 2019 15:13