Kakao obsahuje okolo tří stovek látek důležitých pro naše zdraví. Toho si byli velmi dobře vědomi už kdysi dávno staří Mayové i Aztékové, kteří ho považovali za bohem posvěcenou surovinu. Mnohé dnešní studie jejich zkušenosti potvrzují. Čím vším kakao prospěje naší kráse a našemu zdraví?

Přesněji se jedná o léčivé účinky kakaových bobů, popřípadě pravého kakaa, nikoliv kakaových instantních nápojů, jak je známe a pijeme my. Mnoho léčivých látek se totiž během pražení zničí. Hlídejte si procenta na čokoládě, uvádějí podíl kakaa.

Můžete je pít, můžete je sníst anebo využít jako masku. Maska je učiněný elixír mládí, protože kakao je plné vitaminů, minerálů, rostlinných tuků a kyselin, které potřebuje naše pokožka. Zkuste si z něj (nejlépe, když budete doma sama) udělat pleťovou masku.

Osvěží vaši pokožku, vyčistí ji a dodá potřebné živiny. Díky kakaové masce tak budete mít pleť hydratovanou a příjemně vláčnou, můžete ji aplikovat jedenkrát týdně.

Kakaová maska

Potřebujete: 2 lžíce drcených ovesných vloček, 1 lžíci kvalitního kakaa (nikoli granko apod.), 1 lžíci medu, 1 vejce

Postup: Ingredience spolu smíchejte a dejte cca na 20 minut odležet, pak směs naneste na umytý obličej a dekolt a nechte asi půl hodinky působit. Kůži omyjte vlažnou vodou krouživými pohyby, odstraní se tak odumřelé buňky a pleť se vyhladí. Nakonec ji ošetřete běžným způsobem.

Zvlhčovač zralé pleti

Tím je kakaové máslo - dá se koupit v prodejnách se zdravou výživou (od 170 Kč za 250 g) a určitě se vyplatí připlatit si za jeho kvalitu. 

Čokoládová maska

Potřebujete: 50 g hořké čokolády (70 až 80%), 1 lžíci medu

Postup: Uvedené množství vám vystačí na obličej, krk i dekolt. Čokoládu nalámejte na malé kousky a v misce ji asi 15 sekund zahřívejte v mikrovlnce, do hmoty přidejte med a pečlivě rozmíchejte. Masku naneste na tvář, krk a dekolt a nechte asi 25 minut působit. Potom ji smyjte vlažnou vodou a pleť ošetřete krémem nebo olejem.

Kakaovo-kávová maska

Potřebujete: 2 lžíce kakaa, 1 lžíci mleté kávy, 1 lžičku medu, 1 lžičku olivového oleje

Postup: Všechny suroviny důkladně rozmíchejte na kaši, pokud bude příliš hustá, přidejte do ní trochu teplé vody. Masku naneste na vyčištěný obličej a dekolt a nechte asi 25 až 35 minut působit. Následně opláchněte teplou vodou a pokožku nechte vyschnout. Ošetřete běžným krémem.

Kakao pro zdraví

Kakaové máslo je tuk žlutavé barvy, který se získává z bobů kakaovníku po vylisování kakaové hmoty. Je plné antioxidantů i vitaminu E a báječně čokoládově voní. Využít ho můžete při vaření, ale také pro výrobu pleťových a vlasových krémů či mastiček. 

Nebo si ho prostě jen nechte rozehřát v dlani a vmasírujte do pokožky. Podporuje elasticitu kůže, pomáhá s vráskami kolem očí, úst a na krku, hydratuje rty, kůži rukou i nohou (hodí se především na zrohovatělou pokožku na loktech nebo na patách). Preventivně řeší vznik těhotenských strií na břiše, stehnech ch i na prsou. 

Vhodné je pro všechny typy pleti, zejména pro zralou pleť žen 50+.