Pedikúra napomáhá i lepšímu držení těla, bez mozolů, kuřích ok nebo ztvrdlé kůže totiž chodíte mnohem pohodlněji. V kombinaci s masáží nohou a vodní lázní s přídavkem vonných olejů, může být pedikúra velice uklidňující nejen pro vaše nohy, ale i pro vaši mysl.
Domácí rituál
Jste-li si jistá, že máte chodidla zdravá, bez plísní, bradavic a kuřích ok, můžete si provádět ošetření nohou sama doma. Práci profesionálky sice nikdy zcela nenahradíte, ale svým chodidlům rozhodně ulevíte, pokud jim dopřejete správnou základní péči. A v nynější situaci, kdy jsme na jedné lodi v karanténě, a veškeré kosmetické salony jsou uzavřené, máte na domácí pedikúru vhodný čas a trocha příjemné péče vám jen prospěje.
Jak na to
Ze všeho nejdřív dopřejte svým nohám minimálně 10 minut teplou koupel, která kůži na nohou připraví na ošetření. Ideální je 30 minut. Můžete použít vodu s octem (desinfekce a proti plísním) nebo s olejem na změkčení, hydrataci a výživu. Neuškodí ani pár kapek citronu, i ten totiž změkčuje kůži. Nohy důkladně osušte. Odstraňte odumřelou kůži na patách, chodidlech i spodní straně prstů. Použít můžete klasickou pemzu, lávový kámen nebo speciální žiletku na pedikúru.
Výborným, i když o něco dražším pomocníkem jsou také brusky na baterie. Odstraní starou kůži nejen účinně, ale i velmi rychle. U tohoto řešení však vynechte zmíněnou koupel, lépe funguje na suchou kůži. Po odstranění staré kůže je dobré nohy opět opláchnout, a pokud chcete ještě hedvábnější efekt, klidně použijte klasický tělový peeling. Nohy znovu opláchněte a pečlivě osušte. Na závěr naneste hydratační krém.
Nezapomeňte očistit pomůcky. Pemzy a pilníky by měl mít každý své, po použití je omyjte kartáčkem, nejlépe i vydesinfikujte.
Paty jako miminko
Ideální je dopřát si pedikúru jednou měsíčně a mezitím pravidelně hydratovat doma. Na chodidla naneste silnou vrstvu hydratačního krému, zabalte nohy do sáčku nebo fólie, natáhněte teplé ponožky a nechte působit třeba večer u oblíbeného seriálu nebo i přes noc.
Ráno budou vaše chodidla hebká a jemná. Opakujte podle potřeby, klidně i třikrát týdně. Pomáhá také pravidelný peeling nohou, který je krásně vyhladí.
Čas na nehty
Nejprve je odlakovačem zbavte starého laku a poté nehty zkraťte. Zastřihávejte je kvalitními a ostrými nůžkami, případně kleštičkami na pedikúru, a vždy jen do rovna, aby nezarůstaly. Klidně je nechávejte maličko delší, doporučuje se zhruba půl milimetru nad konec prstu.
Pilník na nehty (mnohem lepší než kovový nebo skleněný je papírový) rozhodně není určený jen na ruce, proto nehty po ostříhání také zapilujte, aby se nezatrhávaly a netřepily. Při pilování je důležité pilovat jakoby pod nehtem. Při pilování shora se ztenčuje a třepí. Zatlačte kůžičky, aplikujte podkladový lak a poté nalakujte nehty dvěma vrstvami oblíbené barvy (vždy čekejte do zaschnutí). Po zaschnutí vetřete péči na kůžičky.
Rozmazlujte se
Chcete-li se objednat k odborné pedikérce do salonu, vybírejte pečlivě. Dobrá pedikérka se totiž vyzná v komplexní péči o nohy. Poradí vám, jaká obuv je pro vás nejvhodnější, v případě jakýchkoliv problémů vám podle příznaků doporučí návštěvu u dermatologa, protetika, ortopeda, podologa, či cévního lékaře.
Pokud máte cukrovku nebo potíže s oběhovým systémem, pedikérku o tom informujte. Podle toho totiž zvolí způsob ošetření. Pedikérka dokáže zachránit i zarůstající nehet a pomůže s kuřími oky.
Pedikúra klasická - mokrá
Asi nejvíce známá a rozšířená metoda ošetření. Nejprve se nohy máčí ve vodní lázni obohacené o změkčující přísadu 10-30 minut podle zrohovatělé vrstvy kůže. Poté se nohy osuší, vyčistí se nehtové valy, upraví se délka nehtů a ostrou jednorázovou čepelkou se odstraní zrohovatělá kůže, případné otlaky a kuří oka.
Tato metoda však není vhodná pro ty, kterým lékař nedoporučil koupele v teplé vodě (např. při žilním nebo srdečním onemocnění, ale i srážlivost krve apod. nebo pokud jste diabetička).
Pedikúra přístrojová - medicinální nebo také suchá
Provádí se bez namáčení nohou vysokoobrátkovým přístrojem pomocí různých druhů fréz. Těmito frézkami se upraví tvar a okolí nehtů, vyčistí se nehtové valy, odstraní kuří oka a odbrousí se zrohovatělá vrstva kůže. Tato metoda je poněkud zdlouhavější, ale pro tělo přirozenější a také preciznější.
Pedikúra rybičkami
Rybkám Garra Rufa se také říká Doktor ryba. Pocházejí původně z Turecka a v evropských zemích a v Japonsku je o ně veliký zájem. Nemají zuby, takže není třeba se obávat, že by někoho mohly kousnout. O suchou kůži na nohou se dokonale postarají. Jemně ji uždibují a snědí, proto jsou velmi často využívány i při léčbě lupenky. Pedikúra pomocí těchto rybiček je nejen účinná, ale také příjemná.
Dopřejte svým nohám zaslouženou péči, nosí vás celý život a vy si pak můžete vychutnat lehký krok a pyšnit se nožkami jak ze žurnálu!