Lupy postihují až polovinu populace. Ač by jeden řekl, že jde o bizarní problém, opak je pravdou. Odlupující šupinky kůže umí nepěkně potrápit. Důležité je neklesat na mysli, nestydět se. Tento neduh je totiž možné vyřešit, a není to tak těžké, ani k lékaři nemusíte.

Co jsou lupy?

Lupy jsou odrazem stavu pokožky hlavy. Málokdo ale ví, že lupy rozdělujeme do dvou skupin. Mastné lupy neboli seboroická dermatitida jsou charakteristické mastnými žlutými šupinkami až ložisky, které zůstávají přilepené k pokožce hlavy a k vlasům. 

Suché lupy jsou bílé nepřilnavé šupinky, které se oddělují od pokožky hlavy. Jsou více viditelné a padají z vlasů. K projevům obou forem patří také svědění a zarudnutí pokožky hlavy.

Lupy mohou být známkou vyčerpání organismu, nezapomínejte tedy na odpočinek a méně se stresujte.

Lupy mohou být známkou vyčerpání organismu, nezapomínejte tedy na odpočinek a méně se stresujte.

Proč mám lupy?

Lupy vznikají v důsledku narušení přirozeného procesu obnovy vlasové pokožky, který vede k rychlému olupování zrohovatělých buněk vlasové pokožky. Tento proces je nazývaný hyperproliferace pokožky. Spouští jej mikroorganismus Malassezia globosa, jenž se živí přirozenými lipidy nebo mazem produkovaného vlasové pokožky. A právě tento mikroorganismus dráždí pokožku, následně způsobuje mikrozáněty a svědění.

Bezoplachové tonikum má jemné a nelepivé složení, které minimalizuje riziko podráždění a vysušování vlasové pokožky. Při pravidelném používání efektivně redukuje těžko odstranitelné lupy. Působí proti mikrozánětům. Zklidňuje pokožku hlavy již od prvního použití a ulevuje od pocitu svědění. EUCERIN® DERMOCAPILLAIRE TONIKUM PROTI LUPŮM, Eucerin, 425 Kč
  • Lupy jsou důsledkem genetické dispozice, vlivem tepla nebo zimy, suchým vzduchem, nekvalitní vodou používanou při mytí vlasů, hormonálními výkyvy, stresem či špatnou životosprávou.
Jednou z nejčastějších příčin vysušení vlasové pokožky je příliš vysoká teplota vody.

Jednou z nejčastějších příčin vysušení vlasové pokožky je příliš vysoká teplota vody.

Jak se lupů zbavit?

Lidé trpící lupy nejčastěji sahají po volně dostupných šamponech speciálně navržených na tento vlasový problém. Avšak nejdříve vyzkoušejte malou změnu která může pomoci. Při mytí vlasů zvolte místo horké vody vlažnou, tvrdý plastový kartáč vyměňte za hřeben z kančích štětin. Vyhněte se bezoplachovým produktům. 

Šampony proti lupům dostupné na trhu se často liší složením. Některé produkty obsahují chemické složky, které mohou s nemocí bojovat, ale také dráždí pokožku hlavy. Správný šampon proti lupům je ten, který problém odstraní, ale bude také jemný na kůži. Proto volte dobrý šampon proti lupům s výtažkem z granátových jablek a agávovými fruktany - přírodní ingredience, které jsou naprosto bezpečné pro vaše vlasy a pokožku hlavy. Šampon proti lupům, Yves Rocher, 139 Kč

Pokud nic nepomůže, pak je na místě porozhlédnout se po šampónu proti lupům. Nejlepší volbou se stane lékárenský sortiment. 

Časté česání vlasů, stejně jako nadměrné mytí a jejich úprava, mohou vést k tvorbě lupů.

Časté česání vlasů, stejně jako nadměrné mytí a jejich úprava, mohou vést k tvorbě lupů.

Témata: mysl, Lékař