Podle dermatologů jsou chloupky běžnou součástí lidského obličeje. Liší se pouze v barvě, délce a hustotě. Zatímco u blondýnek nejsou tak zřetelně vidět, pro brunetky (a ženy s větší hladinou mužského hormonu testosteronu) znamenají peklo na zemi.
Ochlupení se nejčastěji objevuje nad horním rtem, na bradě, čele, může však nemile překvapit i v okolí očí a obočí. Pokud jsou vaše nežádoucí chloupky na tváři spíš drobnějšího rázu, můžete si s nimi hravě poradit sami. Jak na to?
Voskové pásky
Dnes se dají sehnat v každé drogerii a jejich aplikace je velmi jednoduchá. Nicméně, než se pustíte do díla, vyzkoušejte si pásku například na pokožce nohy. Díky tomu zjistíte, jestli nemáte na obsažené depilační látky alergii.
Proběhlo vše v pořádku? Pak už jen stačí pásku aplikovat na postižené místo a strhnout. Počítejte s tím, že jde o poměrně bolestivý úkon. Odměnou za statečnost vám ale může být vědomí, že hladká pleť vám vydrží zhruba další měsíc.
Klasická pinzeta
Pinzeta je levná a pořídíte ji kdekoliv v drogerce. Proto na tuto „klasiku“ spoléhá spousta žen. Řeší ale jen ojedinělý výskyt chloupků nebo méně zarostlá místa.
Postup je jednoduchý – stačí uchopit chloupek a jedním tahem ho vytrhnout. Přesto, že jde o vymýcení chloupků, snažte se jednat citlivě, abyste zbytečně neporušili kůži. V případě, že zarudne, zklidněte ji ledem nebo pytlíkem s mraženou zeleninou. Dermatologové také doporučují pečlivě dbát na čistotu používané pinzety, aby se vám po obličeji případně neroznesla infekce.
Cukrová pasta
Je přírodní, levná a můžete si ji vyrobit i doma. Podle odborníků se dá aplikovat i na místa, kde je kůže citlivější, jako je obličej, podpaží nebo třísla. Cukrová pasta je antibakteriální a navíc na rozdíl od jiných přípravků nezanechává po depilování pupínky.
Jak na to: V tlustostěnném hrnci zvolna zahřejte dva hrnky krystalového cukru, čtvrt hrnku šťávy z citronu a čtvrt hrnku vody. Jakmile pasta získá tekutější lepivou konzistenci, můžete do ní přidat i pár kapek tea tree oleje či lžičku medu, který také působí antibakteriálně.
Směs nechte vychladnout na 40 °C a použijte, případně po vychladnutí uskladněte na později. Aplikace cukrové pasty je velmi jednoduchá. Buď můžete zvolit techniku „koulení kuličky“, kdy se menší množství pasty roluje po postižených místech pleti, a zbavuje je tak drobných chloupků. Nebo lze nanést pastu proti směru chloupků a nechat ji ztuhnout. Pak už stačí uchopit jednu stranu „cukrového pásu“ a přípravek strhnout ve směru růstu chloupků.
Oblíbená je i třetí technika, která kombinuje cukrovou pastu plus depilační pásky. V tomhle případě potřete místo cukrovou směsí a přilepte na ni depilační pásku, povrch vyhlaďte a nakonec pásku strhněte. Po akci ošetřete podrážděnou pleť gelem z aloe vera či zklidňujícím olejíčkem z čajovníku australského.
Metoda dermaplaning
V poslední době se mluví o dermaplaningu, tedy holení chloupků za pomoci speciální čepele. Podle kosmetiček jde o metodu, která odstraní chloupky a zároveň pleť vyhladí, zjemní a zbaví odumřelých buněk. Čepele pro dermaplaning se běžně dají sehnat v drogerii či lékárně. Holení se provádí jednou po třech až pěti týdnech.
Bohužel metoda není vhodná k redukci takzvaného „tmavého ho knírku“, který potřebuje razantnější zákrok: odstranění voskem, epilátorem či případně laserem.
Masky na změkčení chloupků
|