S letním počasím opět začínáme ze šatní skříně vytahovat oblečení, které více odhaluje naše tělo. Jenže když záda nejsou dokonale hladká a trápí vás pupínky a jemné jizvičky, už tak skvělý dojem nevyvolávají. Akné na zádech se ale dá předejít nebo s ním aspoň bojovat.

Sklony k akné (ať už na obličeji nebo na zádech) mohou být pochopitelně genetické. Míra, do jaké se nepříjemné začervenání, bolestivé pupínky a následně neestetické jizvičky projeví, lze však ovlivnit. 

Příčiny vzniku

Nejčastěji akné na zádech může vznikat vlivem hormonů a přebytečné mastnoty. Nadbytečný maz se ukládá v pórech kůže a ústí právě do všem známých pupínků. Princip je ostatně stejný jako u akné na obličeji, kterého se ale řada dospělých na rozdíl od akné na zádech dokáže s přechodem z dospívání zbavit. 

Akné na zádech však specificky ovlivňují a bohužel podporují jiné okolnosti. Záda totiž bývají trvale zahalena do oblečení, takže se k nim nedostává čerstvý vzduch. Své způsobuje i nošení batohu. Pokud je akné na zádech i váš problém, můžete zapřemýšlet nad tím, jestli si je dokážete opravdu dobře umýt. Mnoho lidí si na záda perfektně nedosáhne, takže mohou třeba mezi lopatkami vznikat špatně umytá místa, na kterých se pak setkáváte s větším množstvím pupínků. 

Připravili jsme přehled tipů, jak začít s akné na zádech bojovat. Možná se vám povede, ještě před první návštěvou koupaliště, se otravných pupínků zbavit.

Maxi šaty skvěle doplní slaměný klobouk.

1. Zaměřte se na to, co nosíte

Ideální je oblékat se do přírodních a prodyšných materiálů - bavlny, lnu nebo bambusu. V těch se dostane k vašim zádům více vzduchu a nebudou se tolik pařit. Oblečení je třeba také častěji prát a to i kousky na sport!

2. Odložte batoh

Otírání batohu o záda je dráždí a podporuje vznik nehezkých jizviček. Pokud můžete, zkuste se mu vyvarovat nebo ho aspoň častěji sundávat a nechat záda, aby se k nim dostal čerstvý vzduch. 

3. Vylepšete mytí zad

Pokuste se dosáhnout při mytí na celou plochu zad a důkladně je nejen namydlit, ale mycí přípravek také smýt vodou. Na trhu existují mýdla určená právě na akné, klidně některé můžete vyzkoušet. Pokud máte vanu, napusťte si ji občas a nakapejte do vody tea tree olej, který funguje protizánětlivě. Póry navíc otevře a pročistí. Za zkoušku stojí jemný peeling (klidně raději pleťový než tělový). Pomůže vám zbavit se odumřelých kožních buněk a tím záda čistit. Používat ho stačí jen jednou či dvakrát týdně. Na mytí zad byste se měla zaměřit také po náročnější fyzické aktivitě, během které se vám záda zpotí.

Ilustrační fotografie

4. Zajistěte dostatek vitamínů

Vitamín D3 v těle mimo jiné reguluje tvorbu mazu, můžete ho doplňovat externě, ale ideální bude, když D3 načerpáte přímo od zdroje - sluníčka. Denně stačí zhruba patnáct minut, není třeba to přehánět. Pozitivní vliv může mít i dostatek vitamínu B, který trochu eliminuje vznik jizviček. 

5. Obligátní jídelníček

Ať chceme, nebo ne, na většinu projevů našeho těla pomůže, pokud upravíme jídelníček. Obecně nepříznivý vliv mají velmi tučné pokrmy a cukr. Někteří odborníci radí vyvarovat se mléčným výrobkům. 

Věříme, že když se o svá záda začnete poctivě starat, výsledky se dostaví ještě před prvním letošním koupáním.