Čištění alespoň dvakrát denně je základ. Používejte raději kartáček s měkkými štětinami, který jemně odstraňuje plak bez poškození skloviny. Menší hlavice jsou lepší, snáze se dostanou i do temných zákoutí ústní dutiny.
Je jen na vás, zda zvolíte mechanický nebo elektrický typ, v každém případě vám ten druhý může usnadnit práci, většina takových pomocníků má i řadu chytrých funkcí.
Očista dočista
Kartáčkem provádějte jemné krouživé pohyby, tím zub důkladně očistíte ze všech stran. Měl by být pod úhlem pětačtyřiceti stupňů. Netlačte na něj a nespěchejte.
Nezapomínejte ani na zadní zuby, zejména pak plošky stoliček, a také na mezizubní prostory, které bývají často opomíjeny. Zde může být výhodou použití mezizubního kartáčku nebo zubní nitě.
Pamatujte, že ač se často hovoří v souvislosti s čištěním o dvou minutách, je lepší se spíš řídit tím, že chrup se musí čistit, dokud nebude dokonale hladký.
Příděl svěžesti
Také ústní voda je skvělým doplňkem k ústní hygieně. Pomáhá odstranit zbytky potravin a plaku z míst, kam se kartáček jen tak lehce nedostane, a zanechává v puse pocit svěžesti. Vyberte si výrobek bez alkoholu, který je šetrný k dásním.
Zubní pasta
Do kvalitní zubní pasty můžete bez výčitek svědomí investovat víc peněz, k vyčištění zubů vám stačí množství o velikosti kuličky hrášku.
Přírodní řešení
Pokud nevěříte prodávaným produktům a obáváte se škodlivých brusných látek i dalších nežádoucích přísad, můžete požádat o pomoc přírodu. Hodí se to i v případě, že se ocitnete bez kartáčku někde venku.
Na alternativní vyčištění chrupu je skvělý šalvějový list, kterým si můžete mnout dásně. Další možností je použít větvičku dřínu květnatého. Rozžvýkejte její konec, aby vám vznikl kartáček, a chvíli jím otírejte zuby.
Ústní vodu nahradí výplach nálevem z máty, případně růžová voda. K osvěžení dechu pomůže čerstvá petržel, kterou požvýkáte, nebo listy kopřiv či jablko.