S pojmem přírodní kosmetika nebo biokosmetika se setkáváme v dnešní době čím dál častěji. Tak jako se začínáme více zajímat o to, co jíme, zvyšuje se i náš zájem o přírodní a bio kosmetiku. Jaký je mezi nimi rozdíl? Co by neměla obsahovat a jak se vyznat v jejím složení?

Jak na to

Zjednodušeně se dá říct, že přírodní kosmetika obsahuje výhradně přírodní ingredience pocházející z rostlinného nebo minerálního zdroje, zatímco biokosmetika je navíc zárukou, že tyto složky pocházejí z kontrolovaného biologického pěstování a sběru.

Můžete se setkat s označením „přírodní“ či „bio“ i u kosmetických produktů, které tomuto označení úplně neodpovídají. Proto se raději podívejte na složení výrobku a na obalu hledejte ochrannou známku (logo), která je udělována nezávislou certifikační organizací společně s certifikátem při splnění stanovených pravidel. Rostlinné výtažky by měly být v uvedeném složení na prvních místech a syntetické látky naopak na posledních.

Bio

Výrobce biokosmetiky musí doložit, že složky přípravku pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství na přísně vybraných lokalitách.

Zakázané látky v biokosmetice:

- živočišné složky (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny)
- syntetická barviva
- ropné látky typu minerálního oleje (Paraffinum Liquidum), parafínu nebo vazelíny
- synteticky získané parfémy (esenciální oleje jsou povoleny)
- suroviny vyrobené pomocí GMO (Geneticky Modifikované Organismy)
- syntetické konzervační složky (kromě kyseliny benzoové a kyseliny sorbové),
- chemické UV filtry
- při pěstování rostlinných surovin určených pro biokosmetiku nesmí být použita syntetická hnojiva ani syntetické přípravky proti škůdcům, jejichž nejznámější skupinou jsou pesticidy.

Jak tedy můžeme rozeznat skutečnou přírodní a bio kosmetiku

Podle certifikátu a příslušného loga:

BDIH – nesmí obsahovat ropné produkty (vazelína, parafín), syntetické parfémy a barviva, chemické konzervanty (pro konzervování je povoleno užívat jen emulgátory a tenzidy, které se vyrábí z rostlinných surovin, tedy tuků, vosků, lecitinu, atd.). Zakázáno je testování na zvířatech.

Ecocert – min. 95 % surovin musí být přírodního původu.

Cosmébio – min. 95 % surovin musí být přírodního původu, NAT – min. 50 % rostlinných surovin musí být bio, BIO – min. 95 % rostlinných surovin musí být bio a zároveň 10 % všech surovin musí být bio.

Cosmos – min. 95 % surovin musí být přírodního původu, NATURAL – podíl bio neurčen, ORGANIC – 95 % rostlinných a živočišných surovin musí být bio a zároveň 20 % všech surovin musí být bio.

NaTrue – produkty s tímto certifikátem musí být nejméně ze 75 % přírodní.

CPK – česká certifikace, min. 85 % surovin musí být přírodního původu, přírodní kosmetika – podíl bio neurčen, bio – 20 % všech surovin musí být bio.

Soil Association Organic - výrobce používá udržitelné a ekologicky pěstované ingredience a netestuje produkty na zvířatech. Kosmetika s tímto logem neobsahuje škodlivé chemikálie, nanočástice, parabeny, syntetická barviva a umělé parfémy.

Pomůže i aplikace

Nevyznáte se ve složení kosmetiky, a které složky jsou škodlivé? Zkuste aplikaci ToxFox, kde najdete asi nejvíc kosmetiky prodávané i v Česku. Aplikace je sice v němčině, ale je přehledná a zvládnete ji i bez znalosti tohoto jazyka. 

Kosmetiku můžete vyhledat podle názvu nebo naskenujete čárový kód. Podle obsahu škodlivin aplikace známkuje kosmetiku stejně jako ve škole od jedničky do pětky.

Přírodní a bio kosmetika obsahuje mnoho přírodních minerálů, antioxidantů a vitaminů a pleť hydratuje přirozeným způsobem. Díky svému složení je vhodná pro dětskou i citlivou pleť.