Většina z nás touží mít dokonalý dekolt. Abyste toho docílila, musíte o svá prsa pečovat. Nezáleží na tom, zda jsou přírodní, nebo umělá. Stejně jako ostatní části těla i ňadra si zaslouží pravidelnou péči.

1.Masírujte a mažte

Masáž prsů je pro ženu nejen zdravá, ale také příjemná. Dochází při ní k uvolnění a navození libých pocitů. Zvláště důležitá je u dívek v pubertě a u žen v těhotenství. Ňadra v tomto období rostou rychle a na kůži mohou vzniknout strie. Pravidelná masáž může napomoci zpevnit kůži a omezit tvorbu těchto kožních projevů rychlého růstu. Masáž provádějte jemnými pohyby prstů s použitím pleťového krému nebo kosmetického oleje. Vhodné je i masírování ňader proudem sprchy, kdy střídáte teplou a chladnější vodu. Masáž provádějte ideálně každý den. Dekolt si tím zpevníte a dobře hydratujete.

2.Vyšetřujte

To, že si denně prsa masírujete, tím se zároveň učíte poznávat tuto intimní část ženského těla a vlastně tak provádíte samovyšetření povrchových částí prsu. A protože bývá rakovina prsu nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, je právě samovyšetření velmi důležité. Odhalení změn na prsou vám totiž může zachránit život. Každá žena by měla důkladné vyšetření provádět každý měsíc a to pátý až osmý den po zahájení menstruace. V tuto dobu je totiž prsní žláza nejklidnější.

Vyšetřovací pole zahrnuje oblast od klíční kosti k podpaždí až do míst, kde končí podprsenka. Vyšetřujete se jemným kroužením třemi prsty po ploše velké asi jako malá dlaň, a postupujete tak po celém prsu. Na každém místě provádějte vyšetření třikrát pomocí různého tlaku. Nejprve začněte velice jemným tlakem, čímž ucítíte podkoží. Pak zatlačte, až ucítíte žlázu. Při třetím kroužku zatlačte ještě víc. Tímto způsobem můžete například odhalit podezřelou bulku. I když své prsy pravidelně samovyšetřujete, je nutné chodit i na kontroly k lékaři.

3.Noste správnou podprsenku

Většina žen nosí špatnou podprsenku, průzkumy uvádějí, že je to až 90 procent z nás. Kromě nepěkného vzhledu může špatná podprsenka škodit i zdraví. A to zvláště u těch, které příroda obdařila větším poprsím, kterým může nevhodné prádlo způsobit například bolesti zad. Ideální jsou tak pevné elastické podprsenky nejlépe po celý den a u velkých těžších prsů i na noc. Téměř nutností je její nošení při sportu. Nejčastější chybou je příliš velký obvod podprsenky. Ten správný má být tak pevný, aby unesl sedmdesát procent váhy poprsí. Kostice košíčků pak musí přesně lemovat ňadro, aby byla podpora ideální. Čím větší objem, tím by měla být širší ramínka podprsenky.

4.Nepřehánějte to s posilováním

Mnoho žen se domnívá, že prsy zvětší nebo zpevní cvičením. Často se tak dopouštějí velké chyby, že je extrémně posilují. To vede k tomu, že se prsní svaly zkracují a ženám vznikají kulatá záda. Ňadra obsahují tukovou hmotu a podle množství tukové hmoty jsou velká. Pokud bude žena hubnout a zároveň posilovat prsní svaly, poprsí se jí naopak zmenší. Naučte se svá ňadra „nosit“. Aby vynikl pěkný tvar a velikost, je důležité, abyste chodila narovnaná a nehrbila se.

Témata: prsa, Podprsenka