Citlivost se může projevit u všech typů pleti, pokud je narušena její rovnováha. Co ji způsobuje a jak o takovou pokožku pečovat?

Může to být mimo jiné používání určitých kosmetických přípravků, které vaší pleti prostě nesedí, a tím pádem na ně pokožka reaguje nepříjemnými projevy – ať už se jedná o svědění, vyrážku, pálení, otoky, zarudnutí, šupinatění nebo třeba nadměrné pnutí. Není proto dobré krémy a další kosmetiku často měnit ani je používat v nadměrném množství.

Alergickou reakci můžou vyvolat i produkty bez chemie. Stačí, aby obsahovaly pro vás dráždivou rostlinnou ingredienci. Proto se celkem často stává, že například úplně stejný přípravek si vaše kamarádka nemůže vynachválit, a vy se po něm „osypete“. Dalším důvodem je nedostatečná hydratace pleti. Pokud nemá dostatek vláhy, působí pokožka unaveně, je vysušená a křehká, takže není schopna fungovat jako ochrana před škodlivinami zvenčí. Důležitými faktory jsou také dědičnost, hormonální vlivy nebo nejrůznější onemocnění kůže.

Svou pleť můžete samozřejmě podpořit také vnitřně. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty (například lesní ovoce, citrusy, brokolici, špenát aj.) a pijte dostatečné množství tekutin (neperlivé vody, čaje).

Velmi škodlivý vliv – a to nejen na pleť – má kouření, nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu a dlouhodobější nedostatek spánku.

Základem půvabu je čistota

Je to tak, protože pouze pravidelné každodenní čištění pleti a pečlivé odličování může, kromě správně zvolené péče, udržet pleť ve formě. Pokud čištění zanedbáváte, i jinak bezproblémová pokožka se začne „zlobit“ a nepříjemné následky v podobě pupínků a spol. na sebe nenechají dlouho čekat.

Na citlivou pleť jsou vhodné odličovače a čisticí přípravky neobsahující alkohol, stejně jako nedráždivá kosmetika bez s parfemace a konzervačních látek.

Ať už je podráždění nebo zarudnutí pokožky způsobené výkyvy teploty nebo nevhodnou péčí, alespoň přechodně jí uleví například studené obklady. Pozitivně působí také termální voda ve spreji.

Jen správně opečovávaná pokožka září krásou.

Suchá, nebo citlivá

Tady není úplné jednoduché rozlišení. Projevy suché a citlivé pleti si můžou být velmi podobné, protože se prolínají. Suchá pleť je totiž obzvláště náchylná k citlivosti a citlivá je zase nejčastěji suchá.

Také proto může být někdy celkem obtížné hledat příčinu, proč tomu tak je, a vybrat si odpovídající péči. Poradit vám můžou ve specializovaných lékárnách či kosmetických studiích, kde určí typ pleti speciálním přístrojem.

Když pokožka hlavy volá SOS

Pokožka hlavy bývá často zatěžována nejrůznějšími dráždivými látkami obsaženými v šamponech či kondicionérech, nedostatečným vymýváním stylingových produktů nebo třeba nešetrným fénováním vlasů příliš horkým vzduchem.

Pokud vás pokožka na hlavě svědí nebo pálí, ihned vysaďte veškeré agresivní vlasové přípravky a používejte pouze speciální zklidňující, případně jemné dětské šampony. Vlasy po umytí velmi důkladně propláchněte vodou (ne horkou) a nechte volně uschnout.