Zajímáte se o zdravý životní styl a přemýšlíte o tom, co jíte?

Pak právě pro vás jsme připravili abecedu zdraví, sérii článků, kde vám postupně během následujících týdnů představíme zdraví a kráse prospěšné potraviny. Přihodíme i pár důvodů, proč zrovna je zařadit do svého jídelníčku, a samozřejmě pojedeme podle abecedy. Pokračujeme s abecedou zdraví a přinášíme pár nápadů od písmenek E, F. Jdeme na to!

Echinacea

Echinacea neboli česky třapatky je rostlina, která je známá svými léčivými účinky bez nadsázky po tisíciletí. Ze Severní Ameriky, kde ji využívali místí indiáni, se postupně rozšířila do celého světa. V čem je tak skvělá? Léčivé jsou všechny její části, nejvíc látek je ale koncentrovaných v jejím kořenu. Jedná se hlavně o esenciální oleje, dále obsahuje polysacharidy nebo flavonoidy. Známá je kvůli svému pozitivnímu vlivu na posílení imunity prostřednictvím podpory bílých krvinek. Je dostupná v podobě tablet, kapek či čajů. A bonus? Je to také poměrně hezká okrasná květina.

Estragon

Estragon možná znáte a používáte jako koření, tahle bylina má ale i léčivé účinky. Kromě vody a bílkovin obsahuje vlákninu, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, selen, sodík, mangan, vitamíny nebo třeba omega 3 a 6 mastné kyseliny. A jaké účinky na zdraví má? Podobně jako echinacea podporuje imunitu, ale také trávení, detoxikaci, má pozitivní vliv na kvalitu spánku a nervový systém. Až budete tedy příště vařit, nezapomeňte si jídlo okořenit estragonem.

Fíky

Fíky jsou skvělým pomocníkem jak pro naši imunitu, tak třeba i pro krásnou pleť! Obsahují sacharidy, vitamín E, B6, B1 a B2 a z minerálů draslík, vápník, hořčík a železo. Jsou také bohaté na vlákninu a antioxidanty. Fíky můžete konzumovat čerstvé nebo sušené během celého roku. Mají pozitivní vliv na trávení, vyhledávané jsou ale i díky svému osvěžujícímu účinku – a to jak v případě psychické, tak i fyzické únavy – využívají se jako zdroj energie. Pokud fíky před konzumací uvaříte v mléku nebo namočíte do vody, zmírní kašel a budou působit proti respiračním infekcím. Zajímavé, že? Kromě toho Jsou mají protizánětlivý účinek, takže taková pleťová maska z fíků je skvělým parťákem pro pleť bez akné. Schválně vyzkoušejte!

  10:00,  aktualizováno  24. března 2019 16:04