Je říjen a s tímto obdobím máme všichni neodmyslitelně spojený i Halloween, tedy svátek překvelků a masek. Proč maska jako taková vůbec vznikla a kdy?

Historie masky

Masky původně začaly nosit kurtizány v 16. století. Později se tento trend rozšířil i mezi normální ženy. Nebyl pro to jeden důvod, ale rovnou dva. Praktický i estetický. Maska chránila svou nositelku před živly při jízdě na koni a zároveň zajišťovala bledost tváře, která se tenkrát považovala za symbol krásy.

V průběhu sedmnáctého století se móda masek přesunula i do interiéru. Ženy nosily masky do divadla. Tyto masky byly vyrobené ze ztužené látky s otvory pro oči a nos. Takováto maska umožnila nositelce sledovat divadelní představení, protože tehdy bylo nedůstojné pro ženu být v divadle.

Existovaly tři typy masek. První typ zakrýval pouze půl obličeje a upevňoval se stuhami. Další typ byla maska přes celý obličej, která na obličeji držela pomocí korálky v místě úst, kterou žena svírala v puse. Posledním typem byla taktéž maska přes celý obličej, ale připevněná k malé hůlce, což ženě umožňovalo například na maškarních plesech flirtovat.

28.října 2018 v 18:48, příspěvek archivován: 24.března 2019 v 16:19

?taken-by=sincerelyjules

  8:40,  aktualizováno  24. března 2019 16:19