Cukr je nejen součástí sladkých dobrot, ale patří i k velkým pomocníkům v péči o pleť, vlasy či dokonalý vzhled.

Důležitou roli ve výzkumu anti-aging kosmetiky dnes hrají cukry. Například účinná látka, která působí proti vráskám, se jmenuje ramnóza. Tenhle takzvaný jednoduchý cukr povzbuzuje tvorbu elastických vláken ve vazivech, čímž zpevňuje tkáně.

Také kyselina hyaluronová je vlastně sacharidovou sloučeninou, která váže vodu a díky tomu vyhlazuje drobné vrásky. Další novější zkoumanou ingrediencí v laboratorních kelímcích je ovesný cukr, který zvlhčuje kůži.

Kyselina glykolová vyhlazuje a osvěžuje

Tahle přírodní zkrášlující látka se vyskytuje převážně v cukrové řepě a cukrové třtině. Kyselina glykolová patří k ovocným kyselinám a dokáže proniknout až do hlubokých vrstev pokožky.

Pro krásné rty:

Lžičku klasického cukru smíchejte se stejným množstvím tekutého medu. Krémovou směs naneste na rty a bříšky prstů (nebo navlhčeným velmi měkkým zubním kartáčkem) ji jemně vetřete do kůže. Zbytky opláchněte vlažnou vodou. 

Působí jako chemický peeling: Uvolňuje zrohovatělé buňky a šupinky kůže, povzbuzuje tvorbu nových kožních buněk a pleti propůjčuje zářivě svěží vzhled. Naleznete ji v četných krémech proti vráskám i v produktech určených pro pleť s nečistotami.

Cukrové tenzidy efektivně čistí

Jemným čisticím prostředkem pro citlivou pleť nebo podrážděnou pokožku hlavy jsou takzvané cukrové tenzidy, které se získávají z cukrové řepy nebo z javorového sirupu. Uplatňují se v přípravcích na čištění pleti stejně jako v šamponech a působí tak jemně, že nenarušují kyselý ochranný plášť pokožky. Díky tomu kůže nevysychá.

Kvůli svým zpevňujícím účinkům se tyhle biologicky odbouratelné látky využívají i ve stylingových produktech pro jemné vlasy (například v pěnových tužidlech).

Sacharidové látky dodají snědý nádech

Samoopalovací přípravky obsahují účinnou látku dihydroxyaceton (zkráceně DHA) způsobující zhnědnutí pokožky i bez slunce. Tenhle jednoduchý sacharid, který je přítomný i v lidském těle, přitom reaguje s vnější rohovinovou vrstvou kůže, která získá snědší odstín. Výsledek je krátkodobý, látky se musí aplikovat opakovaně.

Peeling znovu zjemní drsné partie

Sladká a jemná brusná kúra je vhodná jak pro citlivou, obzvlášť tenkou kůži rtů, silnější pak pro hodně suché partie, jako jsou lokty nebo holeně. Kromě jemného peelingového efektu cukr také vyhlazuje, protože váže v kůži hydrataci a dlouhodobě ji tím pádem chrání před vysycháním. Na peeling celého těla smíchejte trochu cukru (vhodný je třeba třtinový) s olivovým olejem.

Pasta šetrně odstraní chloupky

S cukrem budete na správné adrese, i když se chcete zbavit chloupků na nohách nebo v podpaží. Cukr pomůže kůži ke hladkosti a „strhnutí“ cukrové hmoty není tak bolestivé jako u vosku.

Jak si vyrobit cukrovou pastu: Na pánev nasypte sklenici cukru a přidejte tolik citrónové šťávy, aby byl cukr vlhký, ale ne mokrý. Za stálého míchání opatrně vařte, dokud nevznikne hustý zlatožlutý sirup. Hmotu si nechte vychladnout a ještě vlažnou ji naneste proti směru růstu chloupků. Po vychladnutí stáhněte jedním prudkým pohybem. Potom ošetřované partie opláchněte a naneste zklidňující přípravek pro péči o kůži po epilaci.