Vlas ukrývá kompletní informaci o DNA a umí také odhalit blížící se nemoc. Co se v těle děje, když kadeře...

1. Vypadávají a řídnou

Padání vlasů patří k přirozenému procesu těla, nemělo by jich vám však za den vypadnout více než sto. „Pokud takový stav zjistíte, zmiňte se o tom praktickému lékaři. Možná jen zažíváte nadměrný stres, máte nízkou hladinu železa v krvi nebo jíte málo proteinů. Ztráta vlasů ale někdy přichází také jako první signál závažnější nemoci, třeba poruch štítné žlázy nebo lupénky,“ poznamenává dermatoložka Monika Arenbergerová z dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

2. Chybí jim lesk

Za stav hřívy často může nevhodná vlasová péče. Jestliže používáte hodně stylingových přípravků a často lokny žehlíte nebo je nosíte pořád svázané v pevném culíku, vysouší se a lámou. Viníkem je často i nešetrné barvení a odbarvování peroxidem. „Křehké a mastné prameny také znamenají, že tělu chybějí živiny, zejména esenciální mastné kyseliny a minerály jako silice, zinek a železo, které omezují působení vnějších vlivů na vlasový váček,“ objasňuje doktorka Arenbergerová. Nemusíte hned utrácet za hrsti vitaminů v tabletách, raději nejdřív zkuste jíst víc ryb, mořských plodů, oříšků a semínek. Italky a Řekyně mají z Evropanek nejhustší vlasy, protože si dopřávají ryby obden.

3. Víc se mastí

Za mastnými kadeřemi stojí nadměrné vyměšování kožního mazu z mazových žláz na pokožce hlavy. Vyvolávají ho hlavně dočasné hormonální výkyvy (třeba v těhotenství, ale i několik dní před menstruací) a také stres. „Jedna moje klientka si stěžovala, že když má zkouškové období a čeká ji důležitý test, vlasy se jí po umytí zamastí do několika hodin,“ potvrzuje dermatoložka Arenbergerová.

  10:48,  aktualizováno  24. března 2019 18:09